Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Age Of Empires III

Ačkoliv zatím poslední pokračování veleúspěšné série realtimových strategií Age of Empires spatřilo světlo světa již v roce 2005, stále se drží na pultech obchodů a co je důležitější, těší se ohromné popularitě u hráčů z celého světa. A aby také ne. Vždyť vývojáři, kteří za touto hrou stojí, odvedli pořádný kus práce a posunuli kultovní strategii zase o kus blíže absolutní dokonalosti.

Rychlý spád kampaně, obrovské herní možnosti a dlouhá herní doba, mnoho rozličných map, panenská příroda Ameriky, a to vše v hezkém grafickém hávu. Age of Empires III.

Hra vsází na osvědčené principy a vychází z předchozích dílů Age of Empires, což je jedině dobře. Co zůstalo téměř beze změny, je ovládání herního světa, které je velice logické a přehledné a snadno se v něm zorientuje i úplný nováček. Navíc přibylo i několik vtipných vylepšení, které opravdu zpříjemňují řízení celé kolonie (za všechny jmenujme ukazatel nepracujících osadníků).

Těm, kteří se hrou přicházejí do styku vůbec poprvé, je navíc přichystán výborný tutoriál, kde se naučí vše, co potřebují o hře znát.

Naopak výrazný posun nastal v herních možnostech, které jsou nyní mnohem širší a hra tak zaměstná hráče od samého začátku a nedá mu vydechnout až do úplného konce, k němuž se mimochodem bude díky množství kampaní, misí a hře po síti dopracovávat opravdu dlouho a klidně i opakovaně.

Oproti předchozím dílům například přibyl Explorer, tedy průzkumník, nejdůležitější z herních jednotek, který má několik speciálních schopností.

Jinak je nabídka jednotek odpovídající herní době a rozhodně je z čeho vybírat. Vlastnosti některých bojovníků jsou dotaženy skutečně do extrémů a například s regimentem střelců tak v boji nablízko podlehnete hrstce nepřítelových kavaleristů. Příjemným překvapením je také rozmanitá nabídka lodí, které jsou v některých z kampaní naprosto nepostradatelné.

Novinkou je také domovské město, které je základnou pro vaše zámořské výpravy. V závislosti na jeho úrovni si odsud můžete nechat posílat různé bonusy a vylepšení, která velmi pomohou s rozvojem kolonie. Vylepšení jsou rozděleny do několika kategorií a jejich kombinaci si můžete vytvořit sami. Některé národy zde také mohou vylepšovat své vojsko. Domovské město je vylepšováno automaticky sbíráním zkušenostních bodů, které se přičítají za prakticky jakoukoliv vaši herní aktivitu.

Prakticky k dokonalosti je dotažen systém aliancí, kdy při hře s počítačovým či živým spoluhráčem můžete nejen skvěle komunikovat, ale také s ním smlouvat útoky na nepřítele, vyměňovat suroviny apod.

Dějově je hra zasazena do dob kolonizace Amerického kontinentu. Hrát budete za jeden z osmi evropských národů, z nichž každý má samozřejmě své silné a slabé stránky a díky tomu bude hra za každý národ trochu odlišná. Strategii hry v tomto případě určuje zejména početnost bojových jednotek, jejich odolnost, ale také množství pracujících osadníků a množství surovin, které máte k dispozici.

Kolonizace Ameriky se samozřejmě neobejde bez kontaktu s domorodými indiány, kteří vám mohou být ku prospěchu, nebo naopak velmi uškodit, v závislosti na okolnostech. Cestu k nim si najdete skrze obchodní stanice, které můžete budovat v jejich osadách, za což se vám odvděčí poskytnutím bojovníků nebo tajemství rituálů, které přináší všemožná vylepšení. V Age of Empires III je totiž možné vylepšit prakticky cokoliv a budováním nejsilnější armády strávíte mnoho a mnoho hodin.

Co se vizuální stránky týče, patří stále k jedněm z nejlepších ve své kategorii. Grafika je přehledná a pozadu nezůstává ani hudba, která tvoří skvělý, ale zároveň neagresivní podkres. Ozvučení bitev, zbraní a podobně je také vynikající.

A pokud by přeci jen někomu možnosti základní možnosti Age of Empires III nestačili, jsou na trhu dva velmi vydařené datadisky.

Video

 

Témata článku

Podobné články

  • Vrchol sousedské nenávisti: Neighbours from HellČeská republika je velmi známá tím, že jsme nerudní vůči svým sousedům a vzájemná nenávist dokáže dorůst až do kritických stavů, kdy nám nezbude nic […]
  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
  • God of War IIIZakončení série přesně takové, jaké má být - velkolepé. Této hře nelze vytknout naprosto nic, snad s vyjímkou toho, že se jedná o poslední díl.
Komentáře