Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Alien versus Predator

Vetřelci a Predátoři již mnoho desítek let patří k legendárním komiksovým monstrům a není divu, že se již dočkali mnoha a mnoha zpracování snad ve všech možných odvětvích zábavního průmyslu. A když už tvůrcům začaly docházet náměty, napadlo někoho postavit tyto dvě zabijácké rasy proti sobě a mezi tyto dva mlýnské kameny uvrhnout nebohé představitele lidské rasy.

Nový Alien versus Predator reinkarnuje jeden z nejlepších počinů v dějinách počítačových her a výsledek je nad očekávání dobrý. Ostrý kontrast divokých vetřelců, chladnokrevných predátorů a poněkud znevýhodněných lidí je zkrátka vděčné téma, ale musí se umět prodat – což tato hra bezesporu umí. Alien versus Predator

A právě tento nápad se stal nosným prvkem nejslavnějších vetřelecko-predátorských her, nazvaných jednoduše Alien versus Predator. Kromě mrazivé atmosféry a adrenalinového běsnění v kůži nebezpečných zabijáků však tato hra (a její pozdější pokračování) přinesla ještě jeden veledůležitý prvek, a totiž tři skvěle zkombinované a navzájem vymezené rasy. A nový Alien versus Predator pokračuje zcela v duchu svých předchůdců, což je jedině dobře.

I samotní tvůrci nového Alien versus Predator uznali, že ačkoliv je první hra tohoto jména stará více než deset let, její kvality zpracování dodnes nikdo nepřekonal. A protože tito vývojáři nechtěli být jen další partou, co si na „vylepšování“ konceptu Alien versus Predator vyláme zuby, zvolili cestu nejmenšího odporu a pustili se do pečlivého a citlivého přepracovávání, nebo lépe řečeno restaurování staré hry do formy, která vyhoví požadavkům dnešního hráče. A to rozhodně není nic, co by hru nebo její tvůrce sráželo – ba naopak, protože dnes již můžeme říci, že svou práci zvládli opravdu skvěle.

Pokud jste tedy patřili k těm, kdo si oblíbili starý Alien versus Predator, hraní toho nového vám přivodí stav déjà vu. Ale ani tentokrát to vůbec není na závadu, naopak si někteří z nás jistě rádi připomenou doby herního pionýrství a také časy svého mládí či dětství. Ovšem na tohle všechno zapomenete v okamžiku, kdy nastane první infarktový úlek. A těch je i v novém Alien versus Predator požehnaně. Především tedy v roli mariňáka, který, ačkoliv v konkurenci lidí by těžko hledal přemožitele, oproti monstrům poněkud zaostává. O protože se ke své smůle nachází v domovině predátorů a na záda mu dýchají kvanta vetřelců, jejichž probuzená královna není zrovna příznivě naladěná, bude příslušníkům lidské rasy pořádné horko. To je ve zkratce celý příběh Alien versus Predator, pokud jste čekali něco o rozsahu menšího eposu, jste na špatné adrese. Avšak o příběhu nikdy Alien versus Predator nebylo a nebude. Tady jde především o akci, velice zábavnou a atmosférickou akci.

Stejně jako dříve i nyní se postupně podíváte na herní svět z pohledů všech tří ras a nutno říci, že každá z nich má hodně co do sebe. V roli člověka je to především zmíněná úzkost, kterou vyvolává zdánlivě prázdné potemnělé okolí. Každý sebemenší šelest vás donutí zběsile uskakovat a rozhlížet se po podlaze, stěnách i stropech.

To vše jsou totiž místa, odkud lze čekat útok neuvěřitelně pohyblivých vetřelců. Ano, v roli tohoto slizkého mimozemského tvora nebudete zdaleka limitováni pohybem jen po zemi. Díky velice zdařilé animaci se lezení po stěnách, stropech, šachtách a podobných místech stává skutečným požitkem a rychle se střídající horizonty na vašem monitoru nepřestanou jen tak bavit, stejně jako brutální likvidace protivníků obou ras. Ikdyž si více smlsnete na nebohém člověku (to se týče především efektních triků s kostěným ocasem, opatřeným nehezkými trny), souboje s až strojově přesným a nebezpečným predátorem jsou také lahůdkové. Ačkoliv predátoři se soustředí především na eliminaci lidských narušitelů (proti nimž se skvěle hodí jejich trny či skrytá čelist a predátorova oblíbená hračka, lidská páteř, kterou dokáže hravě přelomit či dokonale vypreparovat z těla), jakmile jsou konfrontováni s vetřelci, dlouho s obranou neotálejí.

A souboj vetřelce s predátorem, to je teprve ta správná řež. Nový Alien versus Predator se zdaleka neomezuje na jediné, stále se opakující kombo, naopak, každá z ras má naprosto odlišný styl boje, v němž figurují jak útočné, tak obranné zákroky. Jako člověk máte jasnou výhodu v boji na dálku, protože palebné zbraně, jež může mariňák nést nanejvýš tři a které mají neomezený počet nábojů, vám pomohou eliminovat obě monstra dřív, než se přiblíží. Problém však je, že obě se umí přiblížit doslova smrtící rychlostí a jakmile jsou u vás, rozhoduje jen hrubá síla. Často tak bude vetřelčí vzdušná akrobacie nebo naopak chladnokrevný zásah od predátora to poslední, co spatříte.

Naštěstí je obtížnost a hratelnost všech tří ras geniálně vyvážená, za což patří tvůrcům velké uznání. Bavit se tak budete neskutečně v kůži kteréhokoliv tvora, a protože pokaždé půjde o zábavu zcela jiného charakteru, Alien versus Predator vás bude bavit skutečně od začátku do konce. Napomáhá tomu také mnohem přívětivější ovládání a intuitivnější interakce s herními prvky, stejně jako drobná vylepšení v podobě navádění u predátora či nekonečná životnost baterky mariňáka.

Snad není třeba příliš zmiňovat špičkovou grafiku, která si nezadá s nejhezčími hrami dneška, a přesto si uchovává kouzlo svých starých sourozenců. Všechny animace, a že jich není málo, jsou kvalitně zpracované a tak akorát efektní. Co však musím vypíchnout, je skvělá hudba a ozvučení celkově, díky němuž budete často kontrolovat spodní prádlo. Atmosféra dokáže být skutečně mrazivá a hra vás vyleká vždy, když to neméně čekáte.

Alien versus Predator je neskutečně zábavnou, šťavnatou, brutální, rychlou a adrenalinovou akcí a současně jednou z nejatmosferištějších her všech dob. A tato geniální kombinace funguje dnes stejně dobře jako před deseti lety a dělá Alien versus Predator tím, čím je a být si zaslouží – herní legendou.

Video

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře