Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Army of Two II: The 40th Day

Skvělá válečná akce, která spatřila světlo světa v roce 2008 a získala si popularitu díky výborné hratelnosti a především díky kooperačnímu hernímu systému, se dočkala velice zdařilého pokračování. Army of Two II: The 40th Day opět kombinuje nevšední zážitky z kooperace s atraktivním zpracováním a výtečnou hratelností. Pojďme se na ni podívat blíže.

Perfektní hratelnost, množství vtipných a promyšlených detailů, rozmanité způsoby likvidace protivníků, moc povedená grafika a samozřejmě netuctový koncept kooperační akce dělají z Army of Two II: The 40th Day to, co je. Skvělou hru!

Původní Army of Two vzbudila rozruch ještě před svým vydáním, protože její tvůrci od počátku proklamovali, že půjde o kooperativní akci a těch je mezi dnešními hrami skutečně pomálu. V podstatě si dnes můžete vybrat mezi singleplayerem a nebo multiplayerem, avšak ani v jednom režimu si skutečné kooperace příliš neužijete. Multiplayerové akce jsou totiž v drtivé většině koncipovány jako týmové a na spolupráci dvou jedinců v nich nebývá prostor, přestože tato herní taktika má bezesporu své kouzlo. Jednou ze světlých výjimek je výborná hra Keane and Lynch a samozřejmě také Army of Two II s podtitulem The 40th Day.

Zatímco v prvním Army of Two jste se podívali snad do všech koutů světa (tedy přinejmenším do těch, kde bylo potřeba radikálně řešit nastalou situaci), v Army of Two II: The 40th Day vás žádné cestování nečeká. Celá kampaň se odehrává v exotickém a krásném Čínském městě Šanghaji. Tedy teď už spíše jen exotickém, protože krásným město dlouho nezůstane. Naopak, po vašem příjezdu už z něj zbývají pouze doutnající trosky a na první pohled je vidět, že si někdo dal pořádnou práci s tím, aby zde nezůstal kámen na kameni. A vy máte v roli jednoho z dvojice Salem-Rios, svalnatých pořízků, kteří si už spolu prošli nejednou bitvou, za úkol přijít na to, kdo za útokem stojí.

Přestože se ruiny města zdají na první pohled poněkud monotónní, oblíbí si je zejména příznivci taktičtějšího způsobu boje, neboť v Army of Two II: The 40th Day se v jako jedné z mála her dají najít skutečně logicky umístěná a uvěřitelná místa ke krytí. Je sice fakt, že pro tvůrce asi nebyl velký problém tato útočiště do rozstřílených ulic zakomponovat, nicméně to nic neubírá faktu, že máte při hraní dobrý pocit ze skutečně reálně působícího prostředí. A to neplatí jen o troskách betonu, ale i o uspořádání města (teď tedy spíše o uspořádání zbytků jeho základů). Ovšem nese to s sebou i jeden poměrně velký problém – nepřítel, o němž prakticky nic nevíte, vás rozhodně nehodlá nechat projít jen tak a na poměrně volném prostranství jste velmi snadnými cíli jeho dost brutálních zbraní. A ocitnout se pod palbou protitankových raket skutečně není žádný med.

Naštěstí ani jeden z obou hrdinů není žádný zelenáč a s podobnými situacemi si dvojice herních postav poradí poměrně lehce. Opravdu skvělý kooperační systém z jedničky se v Army of Two II: The 40th Day nijak výrazně nezměnil, což je ovšem dobře. I v druhém díle Army of Two se s živým kolegou můžete spojit buď online, nebo si hrou projít přes vertikálně rozdělený monitor (přestože toto řešení nevypadá jako nejšťastnější, je až překvapivě funkční, zejména u monitorů s poměrem stran 16:9 či 16:10). Vzájemné krytí, kombinace schopností obou hrdinů a především dvojitá palebná síla se vzhledem k rozsáhlosti a ploše bitevních map velice cení. Takřka geniální a přitom naprosto primitivní je systém přelévání zájmu nepřátel, kdy se postupně celá četa protivníka začne soustředit na aktuálně střílejícího hráče a díky tomu se ten druhý může nepozorován přesunout na vhodnější pozici. Nejenže vám dává prostor pro určité taktizování, ale hodně také přidává na záživnosti větším přestřelkám. Přestože opět nastanou momenty, kdy budete muset postupovat odděleně, většinu herní doby stráví spoluhráči bok po boku, s občasnou asistencí počítačem řízeného vojáka.

Pokud náhodou neseženete vhodného živého parťáka, lze si samozřejmě Army of Two II: The 40th Day vychutnat i po boku počítačem řízeného spoluhráče a v žádném případě se nemusíte bát nějaké frustrace z „tupého“ chování vašeho spolubojovníka. Částečně jej můžete usměrňovat pomocí trojice taktických příkazů, o jeho poloze vás opět informuje sada specifických ikon a navíc je umělá inteligence v této hře na velmi slušné úrovni a v některých lokacích se dokonce může stát, že bude mít váš nehratelný kolega díky „znalosti terénu“ navrch. Zejména se jedná o spletité mapy, mezi něž patří třeba Šanghajská zoologická zahrada či přilehlý park, nebo třeba komplikované zbořeniny velkých nákupních galerií. Zde se při troše invence a hledání dá nalézt vedlejší cesta či zkratka, která může usnadnit průchod lokací nebo umožnit vpád nepříteli do zad, což se zejména při početní převaze dost vyplatí. Army of Two II: The 40th Day logicky tyto malé zlehčováky docela umně maskuje a je klidně možné, že si jich ani nevšimnete.

Pakliže jich však dokážete využít, získáte převahu a možnost naplno prozkoumat všechny možnosti eliminace nepřátel, které jsou v Army of Two II: The 40th Day ještě zábavnější a rozsáhlejší než v jedničce. Pokud narazíte na dvojici stráží, nabízí se logicky možnost dopravit oba současně, známá již z jedničky. Ale dvojka jde mnohem dále a kromě tichého kosení pomocí nových zbraní s tlumičem přináší i možnost ušít na nepřítele boudu. Když jeden ze dvou vojáků vkráčí do středu bitevního pole s rukama nad hlavou a křičí na nepřátele, aby nestříleli, že patří k nim, druhý začne na odkryté protivníky pálit z krytu a kamarád v zádech nepřítele samozřejmě nezůstává pozadu.

A to zdaleka není vše. Pokud narazíte na poflakující se skupinku nepřátel (či na stráž hlídající rukojmí), dostává se vám do rukou další možnost efektní a úsporné likvidace. Díky GPS, již mají oba z dvojice vojáků integrovanou do helmy, zjistíte nejen polohu nepřátel, ale i jejich hodnosti. A k čemu to? Pokud se vám podaří odpravit nebo alespoň znehybnit velitele jednotky (nejvyšší šarži), zbytek dá poslušně ruce vzhůru a pak není nic snazšího, než je popravit nebo svázat. Za osvobozování rukojmích vás samozřejmě čekají příjemné bonusy, mnoho použitelného vybavení se také nachází v hlídaných pancéřovaných bednách. Za peníze z misí svou výzbroj a výstroj dále šperkujete a tím se stáváte stále suverénnějšími pány bojiště. Nabídka doplňků zahrnuje i několik stylových kousků, jako šroubovák, použitelný místo bajonetu.

Graficky je Army of Two II: The 40th Day na výši a ani co se týče celkového provedení hry, není si na co stěžovat. Když k tomu připočteme skvělou hratelnost, která se snad oproti už tak skvělé jedničce ještě zlepšila, množství vtipných detailů a především nevšední zážitek z kooperace na bitevním poli, je jasné, že máme co dělat s titulem, který rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co letošní rok v oblasti herních novinek přináší.

Video

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře