Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Batman: Arkham Asylum

Milovníci černé pláštěnky a unikátních stylových vynálezů se konečně dočkali – po dlouhých letech je tu hra, která si svou kvalitou zaslouží být spojována s původním, dnes již kultovním, komiksem o netopýřím muži. Batman: Arkham Asylum bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co herní trh v loňském roce hráčům nabídnul.

Se sérií Batman se to má stejně jako třeba se StarWars. Mnoho tvůrců snad všech odvětví zábavního průmyslu se snaží těžit z její popularity, ovšem výsledek je často pod očekávání a skončí v propadlišti dějin. To ovšem Batman: Arkham Asylum rozhodně nehrozí – vlastnit tuto hru je povinností pro fanoušky komiksu a rovněž pro všechny, kteří se při hraní chtějí královsky pobavit. To právě dokáže nový Batman skvěle.

Geniální mix mnoha žánrů, ve kterém si každý typ hráče přijde na svoje. Výborná hratelnost a zábava na poměrně dlouhou dobu nejen pro fanoušky netopýřího muže – Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum tak trochu vybočuje ze zajetých kolejí, neboť hráči se tentokrát nepodívají do jeho obvyklého působiště, tedy korupcí a zločinem sžíraného Gotham City, nýbrž do psychiatrické léčebny Arkham Asylum a několika přilehlých lokací. Tam není zavřený nikdo jiný, než Batmanův starý známý Joker (tedy ústřední padouch z posledního netopýřího filmu The Dark Knight z roku 2008). Zločinec, který své jméno získal podle výstředního líčení a zvráceného smyslu pro humor, má však plán na pomstu a v jeho vykonání mu nezabrání ani mříže jeho cely, ani personál léčebny.

Z toho ostatně poté, co se Joker za pomoci své bývalé psychiatričky, která zřejmě podlehne kouzlu jeho pokřivené osobnosti, osvobodí z cely, zbude pár vystrašených chlápků, třesoucích se pod stoly ve svých kancelářích. Spolu s doktorkou, nyní vystupující jako Harley Quinn, osvobodí a zmanipuluje další šílence zavřené v celách léčebny a rozpoutá opravdové peklo. A jak už to tak bývá, do bezútěšné situace se musí vložit Batman osobně, aby zjednal pořádek.

A udělá to přesně tak, jak jsme zvyklí. Vývojáři brilantně zachytili kouzlo Batmanova vystupování, v němž se mísí efektní a ohlušující vpády doprostřed místnosti s tichým plížením ve stínech. Oba tyto prvky jsou ve hře skvěle vyváženy a střídají se přesně v okamžicích, kdy hrozí, že by se hráč mohl začít nudit. Optimálně je nastavena také obtížnost. Zatímco s jedním či dvěma nepřáteli si v mnoha bojových uměních zdatný Batman poradí hravě, vrazit do místnosti okupované větší ozbrojenou skupinkou je hazard se životem.

A protože zorientovat se v potemnělých chodbách blázince není nic snadného, přichází na řadu jedna z nejstylovějších Batmanových vychytávek, které v Batman: Arkham Asylum najdeme, detektivní mód. Ten vám pomůže nalézt vhodnou skrýš (například obligátní sochy či chrliče, ale třeba i poklop v podlaze či temný kout místnosti), z jejíhož bezpečí můžete tiše vpadnout nepříteli do zad, ale navíc umožňuje vidět skrze zdi a detekovat ozbrojené i neozbrojené zločince, skryté ve vedlejší místnosti. A buďte si jisti, že bez této vychytávky se neobejdete.

Stejně potřebný je i mód pro vyšetřování. Batman se totiž ve hře, stejně jako ve filmech či komiksech, pokouší sbírat stopy a důkazy, jako nedopalky cigaret, krev nebo otisky prstů. Tyto vodítka jsou někdy skryty tak dobře, že se bez pomůcky, která jasně ohraničí místnost či zeď, kde stopu najdete, zkrátka nehnete z místa. Analýza každé jednotlivé stopy vás posunuje dopředu v rozmotávání příběhu a dává hráči pocit, že se děje hry skutečně bezprostředně účastní.

Jak jsem zmínil v úvodu, Batman by nebyl tím, čím je, bez bohatého arsenálu více či méně podivných zbraní a „udělátek“. Zde také nechybí nic z toho, co zná každý fanoušek série, snad až na Batmobil, který by uvnitř budovy asi příliš využití nenašel. Ovšem o vrhacího netopýra, vystřelovací kotvu, detektor alarmu či plastickou trhavinu k ničení zdi samozřejmě nepřijdete. Všechno vybavení se dá skvěle kombinovat a volba konkrétní zbraně vyžaduje dávku přemýšlení, což Batman: Arkham Asylum ještě přidává na reálnosti.

Kromě likvidace z dálky si užijete i kontaktní souboje, pro které je připravena řada komb. Zpestření v podobě bossů, kteří vyžadují pečlivěji naplánovanou taktiku, velice potěší a jsou opravdu zábavné. Navíc se na Batmana kličkujícího a kopajícího do všeho kolem sebe velmi dobře dívá, grafika Batman: Arkham Asylum je opravdu na výši a skoro připomíná film.

Do hry se podařilo tvůrcům úspěšně zakomponovat i systém vylepšování postavy, zábavné dialogy a promyšlené hádanky, které k Batmanovi patří. Batman: Arkham Asylum je zkrátka hra, které propadnete.

Video

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře