Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Bioshock

Bioshock se okamžitě po svém vydání stal jednou z těch her, které nadlouho změní pohled na svět počítačové zábavy. Na pultech obchodů se po obrovské mediální masáži (tak obrovské, že až to bylo vývojářům vyčítáno) objevil v roce na skvělé hry velmi plodném, tedy v roce 2007. Během několika týdnů od vydání se ho prodalo přes 1, 5 milionů kopií. A aby také ne. Bioshock vnesl závan čerstvého vzduchu do jinak poněkud zatuchlého světa akčních RPG her a hráči to kvitovali s povděkem.

Neuvěřitelně perfekcionisticky zpracovaný podmořský svět s inteligentními nepřátely, nelineárním příběhem a variabilními zbraněmi, skýtající zábavu na slušnou dobu – Bioshock

Ve hře Bioshock hráč zavítá do podmořského světa, který se nachází kdesi na dně Atlantiku a byl vytvořen nejpřednějšími vědci, filosofy, lékaři a dalšími „hlavouny“, kteří se ve své pošetilosti pokusili realizovat utopickou vizi dokonalého světa, v němž žijí jen géniové, kteří tak nejsou plebejci brzděni v duševním rozletu. Bohužel se projekt vzápětí zvrhnul v mocenské spory, které se vedou v prostředí plném mutacemi a experimenty poznačených zrůd a snad ještě horších mechanických tvorů, kteří se vymknuli kontrole. Do této nezáviděníhodné situace jste uvrženi vy, coby přeživší z letecké havárie nad Atlantikem.

Zpracování fantastického podmořského města patří k tomu nejlepšímu, co kdy bylo ve hrách realizováno, a za perfekcionismus, s jakým k jeho vytváření tvůrci přistoupili, jistě zaslouží uznání. Stejně tak je skvěle zachycen upadající lesk pomalu ale jistě ničeného rozháraného světa. Celkový dojem naprosto kompaktního prostředí dává Bioshocku nevšední atmosféru, která hráče přiková k židli na mnoho a mnoho hodin hraní a v prvních momentech bude hltat skutečně každý z předmětů, které se tak skvěle „nahodile“ povalují kolem, a poběží za každým zvukem, který se z hlubin zdánlivě pustého světa ozve.

Navzdory takto fantastické propracovanosti není Bioshock zdaleka jen lineární akcí, což bohužel bývá často daní za detailní zpracování herního prostředí. Bioshock nabízí možnost vývoje vaší postavy a každý z problémů, před které vás hra postaví, má několik řešení. Výbornou zábavou je likvidace útočících mutantů, při níž nejste limitování použitím konvenčních palných zbraní – jste přece ve světě geniálních vynálezců a tak vás futuristická zbraň vysílající elektrické výboje či proud plamenů nemůže překvapit. Dostanete tak možnost v praxi si ověřit tvrzení o elektrické vodivosti mořské vody či nízké hustotě oleje, který na ní plave, čímž zároveň proklepnete výtečný fyzikální engine. Tyto velmi efektivní (a zároveň neméně efektní) způsoby likvidace nepřátel vás nepřestanou bavit také proto, že se vaše schopnosti s časem zlepšují. Navíc se jednotlivé schopnosti dají navzájem variabilně propojovat.

Díky pokročilé umělé inteligenci nepřátel nehrozí, že by vám slepě nabíhali do rány. Navíc každý z nich má jinou strategii a někdy se vám bude třeba snažit vyhnout. Existuje dokonce možnost získat si někoho z nepřátel na svou stranu, nebo je poštvat proti sobě. Velmi originální je způsob získávání informací o protivnících – pořizujete si jejich fotografie. Přitom množství získaných informací závisí na kvalitě a množství snímků.

Postavy jsou detailně zpracované, ostatně jako celý svět Bioshocku, který je na vysoké grafické úrovni. Skvěle zvolená hudba podtrhuje stísněnou atmosféru světa na samém dně oceánu.

Atraktivitě Bioshocku nahrává i to, že příběh může vyústit do jednoho ze dvou rozličných konců, a tak si mnoho hráčů těch uběhlých 25 hodin zábavy, které Bioshock nabízí, rádo zopakuje.

Témata článku

Podobné články

  • Jak Blizzard změnil celý světBlizzard Entertainment je pojem, který navždy změnil celý herní svět a rozdělil ho na několik dílů. Z dílny této společnosti, již více než 20 let, […]
  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
  • Bioshock IIMinimálně stejně dobrý jako původní díl, ze kterého tak bohatě čerpá, a přesto natolik jiný, aby stálo za to si ho koupit - Bioshock II.
Komentáře