Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Call of Juarez: Bound in Blood

První díl Call of Juarez byl pro mnohé velice příjemným překvapením, protože na dobrou westernovou akci v herním světe jen tak nenatrefí. Kromě atraktivního námětu a prostředí nabízel Call of Juarez také perličku v podobě dvou hratelných charakterů s rozdílnou povahou a přístupem k boji. Právě tuto stránku hry se však tvůrcům nepodařilo dotáhnout k dokonalosti a kritiku sklízela hra především za nudné stealth prvky v podání jednoho z hrdinů.

Výtečná a velice zábavná akce, která těží z kooperace bratrské dvojice, neobvyklého prostředí a disponuje velice vydařenou grafikou i dubbingem – Call of Juarez: Bound in Blood

Call of Juarez: Bound in Blood se očividně poučil z chyb svého staršího sourozence a přesto, že mu dějově předchází (jedná se tedy o takzvaný prequel, jejichž oblíbenost v poslední době opět roste), zpracováním je o velký kus dále a téměř mu není co vytknout.

Vše dobré totiž zůstalo zachováno – opět se tedy podíváme na nový kontinent v dobách drsných pistolníků a podlých banditů, a opět nás hra vtělí střídavě do dvou hratelných hrdinů. Jedním z nich je reverend Ray, tedy ten ostřejší z původní dvojice, a tím druhým je jeho bratr Thomas. Tento rodinný tandem hratelných postav doplňuje třetí bratr, mladičký William, kterého však řídí počítač a po většinu času se jen táhne za staršími bráchy jako „ocásek“, protože se zbraněmi si příliš nerozumí. Novinkou oproti původnímu Call of Juarez je také ženská postava, velmi přitažlivá Marisa.

Celá tato banda se, jak již bylo řečeno, potlouká po Amerických, tehdy ještě pustých, pláních v období těsně po začátku občanské války. Oba bratři v této válce bojují za konfederaci, ale záhy dezertují, aby se vydali hledat poklad. A tady také začíná vaše putování, během nějž se samozřejmě nebudete moci jen v poklidu kochat západy Slunce nad pouští, do cesty se vám totiž budou stavět jak bandité a hrdlořezové, tak vojáci obou znepřátelených stran – jedni ve vás vidí nepřítele a druzí dezertéra. O přestřelky tedy rozhodně nebude nouze a navíc jsou v Call of Juarez: Bound in Blood pojaty velice zábavně, a tak ani po pár hodinách hraní nehrozí stereotypem.

A pokud by se přece jen někdo začal nudit, Call of Juarez: Bound in Blood nabízí také několik doplňkových aktivit, jako jsou šikovně a nenásilně zakomponované stylové minihry. Pokud máte rádi westernové rozstřely, kdy dva kovbojové tasí kolty na zvuk zvonu a během pár sekund si vymění celý zásobník olova, budete si u Call of Juarez: Bound in Blood chrochtat blahem. Zejména tato doplňková hříčka je totiž velice dobře propracovaná, ovládání je nápadité a klade velké nároky na rychlost hráčových reflexů.

A také na kvalitu výzbroje. Ta bude z počátku samozřejmě nevalná a se zbraněmi, které vypadávají ze zabitých nepřátel, si také příliš nepolepšíte. Naštěstí je v Call of Juarez: Bound in Blood šikovně implementován jakýsi tržní a vylepšovací systém. Za peníze, které také sem tam naleznete u padlých protivníků, si tak můžete koupit vzhledem i atributy daleko lepší kvéry, mezi kterými nechybí ani perličky jako brokovnice na boj z blízka, anebo naopak jakýsi předchůdce dnešních odstřelovačských pušek s gigantickou optikou, s nimiž se stanete postrachem divokého západu.

Ale vězte, že to nepůjde nijak rychle, neustále totiž musíte (nebo byste ve svém zájmu alespoň měli) udržovat rovnováhu ve výzbroji obou bratrů, protože zatímco budete v kůži jednoho z nich procházet danou kapitolu (Call of Juarez: Bound in Blood vám většinou dá vybrat, který z nich to bude), ten druhý vám bude krýt záda. A díky pokročilé umělé inteligenci to bude dělat skutečně dobře. Navíc má každý ze sourozenců trochu jiné přednosti, díky čemuž dosahuje Call of Juarez: Bound in Blood solidní variability a znovuhratelnosti. Ray je vybaven jak standardní puškou, tak dvěma kolty, s nimiž je velice nebezpečný na kratší vzdálenost proti přesile. Také je zvyklí řešit problémy silou, takže pokud narazíte na zamčené dveře, či zamřížované okno, je to práce pro reverenda.

Oproti tomu Thomas si s kolty moc nerozumí a mimo pušky má ve své výbavě luk a vrhací nože. Přestože se může luk vedle palných zbraní zdát zbytečný, mnohokrát se hodí při tiché eliminaci protivníků. Thomas umí také zacházet s lasem, díky němuž se snadno dostane na nepřístupná místa, kam posléze vytáhne i Raye. Zkrátka, kooperace funguje v Call of Juarez: Bound in Blood výtečně.

Ovšem nastanou i momenty, kdy zůstanete osamoceni, což hru ozvláštňuje a ještě více potlačuje možnost stereotypu, stejně jako vymykající se mise, při nichž třeba osedláte koně a budete nepřátele kosit v plném trysku úzkým koridorem. U Call of Juarez: Bound in Blood se opravdu nebudete nudit ani na okamžik, jde o prvotřídní akci.

Řemeslné zpracování celé hry je opravdu velmi vysoké úrovni, počínaje hezky stylovou grafikou a ozvučením, přes výtečný dubbing všech postav až po optimálně detailní fyziku, díky níž není problém využít možnosti, které herní prostředí nabízí – pokud se nepřítel kryje za dřevěnou ohradou, stačí pár přesných výstřelů a dřevo se roztříští. Potěší i možnost využít petrolejové lampičky coby základ malého požáru, který spolehlivě protivníka rozhodí.

Video

 

Podobné články

Komentáře