Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Colin McRae DIRT

Ačkoliv se pokračování úspěšné série závodních her Colin McRae s podtitulem DIRT (v Česku pod názvem bláto) objevilo již v létě 2007, dodnes se drží na předních příčkách v žebříčcích prodejnosti, a to jak ve své kategorii, tak v absolutním pořadí.

Důvod je jasný: v okamžiku, kdy se Colin McRae DIRT objevil na pultech obchodů, se jednalo o nejlépe graficky zpracovanou závodní hru vůbec a dovolím si tvrdit, že to platí dodnes. Svého času unikátní engine Neon, který DIRT pohání, totiž zvládá nejen vozy sestavené až z 20 000 polygonů, ale také neuvěřitelně detailní okolí trati. Avšak překrásná, takřka fotorealistická grafika není zdaleka jedinou předností hry.

Výborný fyzikální model s realistickým poškozením vozidel i okolí trati, překrásná grafika a detaily trati i aut a především skvělá hratelnost. To je Colin McRae DIRT!

Tou další je výborný fyzikální model. Ten nejen že optimálně nastavuje ovládání a charakter vozidel na úroveň na pomezí arkády a simulace (zahrají si tedy bez potíží i méně zkušení hráči), ale zároveň obsahuje i velmi realistický model poškození. Ten se však nevztahuje jen na vozidla, ale také na okolí trati – dřevěný plot bez potíží poboříte, vrostlý strom ale provede slušnou přestavbu karoserie.

Základem dobré závodní hry je rozsáhlý a kvalitní výběr vozidel – a v tomto ohledu jde Colin McRae DIRT příkladem. Na rozdíl od předešlých titulů série vás totiž nečekají „pouze“ nadupané licencované rallye speciály, ale také extrémní offroady s náhonem 4×4 a brutálním výkonem vybavené silniční speciály. Celkem hra nabízí přes 40 licencovaných automobilů ve dvanácti kategoriích. Každý z automobilů má detailně zpracovaný interiér a několik oficiálních barevných modifikací.

Pokud se ptáte, k čemu tolik typů vozidel, odpověď je nasnadě: Colin McRae DIRT jde totiž mnohem dále než jeho předchůdci a nenabízí jen rally rychlostní zkoušky, ale i závody do vrchu, kde se uplatní právě zmíněné supervýkonné silniční vozy. Již samotné překonání trati je pro každého závodníka výzvou, neboť při řízení přemotorovaného speciálu s hnanou zadní nápravou bojuje doslova o každý metr asfaltu. Přidejte si k tomu všechna úskalí závodění do vrchu, jako jsou zatáčky s obratem o 180° a samozřejmě převýšení a zjistíte, proč jsou právě tyto závody tak atraktivní.

Pro ty, kteří se přeci jen lépe cítí v terénu má Colin McRae DIRT další specialitku – velice napínavý rallycross, kdy namísto s časem závodíte se soupeři na okruhu se zpravidla šotolinovým povrchem. Atraktivita těchto závodů spočívá ve zvýšeném riziku kolizí s ostatními závodníky, které často pořádně zamíchají pořadím v cíly.

A na závěr to nejlepší: závodění ve stylu slavné rally Paříž – Dakar. V tomto herním módu se podíváte do Kalifornské pouště a postavíte se na start etapy s jediným pokynem – dostat se do cíle co nejrychleji. Vše ostatní je na vás. Tento mód totiž nemá žádnou pevně vytyčenou trasu, pouze sérii kontrolních bodů, které je třeba navštívit. Pocit svobody, který tento herní režim dává, je jedinečný.

Video

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře