Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Company of Heroes 2

Je to už pár let, co první díl této strategie spatřil světlo světa a hned se zařadil mezi nejlepší hry žánru celé historie. Důvodem byla propracovanost doladěná do posledního puntíku a neobvyklé herní mechanismy. Žádná těžba surovin, rozvíjení základny a tvoření jednotek, ale hra o zabírání jednotlivých částí mapy, jež každá je důležitá jinak. Titul si zkrátka získal opravdové masy fanoušků a položil tak základy k rozšíření v podobě datadisků, které také hru brzy následovaly. Jelikož byly datadisky neméně úspěšné a stále zbývá dostatek nacistů, které je nutné porazit, tak tu máme Company of Heroes 2.

Do útoku soudruzi!

Zatímco první díl se zaměřil na tu velice okoukanou část války, kterou vedli spojenci v západní Evropě, pokračování má za svůj vzor soudruhy Rudé armády. Ta v druhé světové válce otočila kartu a zvrátila celý její nepříznivě se vyvíjející průběh. Ve hře na hráče čeká čtrnáct misí. Bojovat se bude mimo jiné v němci okupovaném Stalingradu, u Moskvy či Leningradu a hra vyvrcholí samozřejmě v Berlíně. Příběh jako takový, jež spojuje jednotlivé mise, je poměrně zajímavý. Vypraví ho obžalovaný důstojník, na kterého se s postupem hry dozvíte řadu zajímavých faktů. Celá hlavní kampaň vydrží na dobu okolo dvanácti hodin.

Jednotlivé mise jsou velmi pestré a každá začíná s novým nápadem. Rozhodně hra netrpí stereotypem. Jednou máte za úkol zlikvidovat dělostřelecké jednotky na kopci, které pálí na město, jindy bránit okrajové části města, aby se němci nedostali z obklíčení a někdy dostanete velení nad snipery s odstřelovacími puškami ze špionážních důvodů.

Na rozdíl od mnoha jiných strategických her si v Company of Heroes 2 nepřijdete na své, pokud rádi budujete a stále dál rozvíjíte svoji základnu. Hra totiž sází především na boje a tak vás chce do nich vrhnout co nejrychleji. Proto vám většinou postačí již předem postavená základní výstavba. Samotné boje jsou provedeny velmi promyšleně. Bojiště jsou poseta mnoha objekty, které budete muset efektivně využívat ke krytí čet vašich jednotek, pakliže z nich nechcete mít mastný flek. Jednotky dále mohou vstupovat do budov a být vylepšovány každá individuálně. Některé čety můžete vyzbrojovat plamenomety, jiné světlicemi pro odhalování bojiště a tak dále.

Mrzne až praští

Ve hře také funguje systém hodností v podobě hvězdiček. Jednotky i technika v boji získávají zkušenosti a jsou následně povýšeny přidáním jedné hvězdičky. Spolu s ní se stávají přesnějšími a odolnějšími v dalších bojích. Důležité je i prostředí. Například v zasněženém terénu svou přítomnost prozradíte dříve, než vás někdo uvidí, protože ve sněhu zůstávají stopy pěchoty i pásy tanků. V takovéto tvrdé zimě je také nemožné vydržet dlouho a pěchotu je třeba po nějaké době zahřát. To je možné například u ohně nebo v budovách. Jednotky jinak můžou umrznout, proto se rozhodně vyplatí sledovat teploměr, který na tato rizika upozorňuje.

Krom jednotek z kasáren je možné často přivolávat rychle dostupné posily a další podporu v podobě leteckých bombardování apod.

Hře se skutečně nedá vytknout skoro nic, ale přeci pár malých vad na kráse má. Tou největší z nich je chování vozidel v úzkých prostorách a především pak v uličkách měst kde se chovají dosti nešikovně a mnohdy se ulicí ani vůbec neproderou. V neposlední řadě je třeba zmínit i zmatenou umělou inteligenci. Ta se neprojevuje u nepřátel, ti vám pořádně zavaří, avšak vaši spojenci stojí vždy za nic.

Grafické zpracování hry je kolísavé. Jsou bojiště, která se oproti mnohem staršímu prvnímu dílu příliš nezměnila, ale na druhou stranu jsou bojiště plná vyšperkovaných detailů doplněná spoustou efektů v samotném boji. Grafická stránka každopádně nikoho neurazí.

Nový Company of Heroes 2 sice není už tak přelomový a originální jako jeho mladší bratříček, stejně však naprosto zaslouženě patří k nejvýraznějším strategiím a herní smetánce posledních let. Propracované herní prvky bez jediné větší chybičky, systém vylepšování a silná atmosféra války vtáhne každého vášnivého stratéga přímo do bitevní vřavy. Vývojáři zaslouží velkou pochvalu a hra by hráčům strategií rozhodně neměla chybět ve sbírce.

 

 

9.4 /10 hodnocení hry
Témata článku

Podobné články

Komentáře