Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Crysis 3

Vývojáři z Cryteku se zapsali do herní historie už dávno a to, když dali vzniknout legendární sérii Far Cry. Dalším neméně skvělým počinem je právě série Crysis, jehož třetí díl před nedávnem vyšel a opět patří mezi top hry roku.

Série se už od jejího prvního dílu blíží k dokonalosti a ohromuje široké spektrum hráčů. Přinesla nejen excelentní grafické zpracování, ale také různorodou válku s lidmi i mimozemskou rasou. Hráč mohl plně využívat svůj nanooblek, se kterým si mohl vybrat herní styl jak tichého zabijáka, tak i neohroženého válečníka. Všechno stále platí a musím říct, že to je jedině dobře. Hlavním hrdinou hry je opět Prorok a hra se odehrává v New Yorku roku 2047. Jak sami hned poznáte, z velkoměsta příliš nezbylo. Z budov tyčících se k nebesům zůstaly jen trosky, městem protékají řeky a připomíná proto takovou polo džungli.

Na své si přijdou tichošlápci i chodící stroje na smrt

Velikým kladem celé série Crysis je již zmíněná volnost, kterou mnohé dnešní akční hry postrádají. Tvůrci nechávají hráčům volnou ruku a při plnění úkolů můžete cíle likvidovat i plížit se tiše kolem, přičemž obě možnosti skýtají dalších mnoho způsobů provedení. Jen zřídka kdy vás autoři postaví do tunelu, kde se budete muset vyloženě prostřílet ven.

Na první pohled nevýraznou novinkou je přidaní nové zbraně do poměrně málo rozmanitého zbraňového arsenálu hry, konkrétně luku. Na pohled druhý ovšem zjistíte, že luk má opravdu ojedinělé vlastnosti a do hry přináší nejen další porci zábavy, ale také zjednodušení celé hry, což nováčci určitě ocení. Účinnost a celková efektivita luku je totiž absolutně přehnaná. V praxi to znamená, že každý vystřelený šíp představuje jednoho mrtvého nepřítele. Navíc je právě luk jedinou zbraní, se kterou můžete střílet i v případě, že jste u svého nanoobleku použili schopnost zneviditelnění, a to aniž byste byli odhaleni, což pochopitelně představuje obrovskou výhodu. Každopádně radost budou mít všichni hráči. Mezi zbraněmi, které jsou jedna jako druhá, je luk příjemným zpestřením. Konečně zbraň, která je při střelbě dostatečně jiná a nezaměnitelná s ostatními.

Nanooblek, který k sérii Crysis neodmyslitelně patří a který hlavní hrdina vždy obléká, se nově dá i vylepšovat. Vše je jen na vaší vůli, můžete si zdokonalovat svoji odolnost, nebo sílu a další nepřeberné množství vlastností.

Umělá inteligence pokulhává

V čem ovšem hra opravdu výrazně pokulhává je umělá inteligence nepřátel. Ti jsou hluší a patrně i slepí, protože kolem nich můžete bezstarostně pobíhat se zdviženým prostředníčkem. Krom toho jsou i neskuteční flegmatici, kterým když spadne před nos mrtvola, nijak je to většinou nevzruší. Pokud jste ve větší přestřelce, chovají se opravdu hloupě, nezřídka kdy si přímo pro smrt jdou a tak k už tak zlehčenému postupu přibývá další zjednodušení a hra úplně postrádá jakékoliv výzvy.

Crysis 3 exceluje, tak jako i předchozí díly, svým grafickým zpracováním. Jedná se o absolutní špičku a kdo neviděl, ten neuvěří. Vše umožňuje Cry Engine, který výborně vykresluje především obličeje a jejich mimiku. Někdy si opravdu připadáte, jako byste koukali spíše na film, než hráli hru. Vše je dokonalé i při nastavení na střední detaily, vyšší jsem už nenastavoval hlavně ze strachu, že by se mi počítač roztekl, ale majitelé opravdu herních strojů by neměli mít problémy.

Chcete-li si zahrát hru s nastavenými maximálními detaily, počítejte s nutností výkonného herního zařízení.

Nový Crysis je vlastně ve svých kořenech tím stejným, čím byl minule i předminule, ale to vůbec není na škodu. Vývojáři v Cryteku sice experimentovali, ale velmi opatrně a tak výraznějších novinek ve hře moc nenajdete. Stejně ale může Crysis 3 s hrdostí stát na stupíncích pro nejlepší akční hry roku a co je nutné na závěr také připomenout je, že se jedná o graficky nejdokonalejší hru současné doby, takže pokud jste vyznavačem detailů, hru byste rozhodně neměli opomíjet.

Video

 

8.5 /10 hodnocení hry
Témata článku

Podobné články

  • Sniper Elite V2Nenápadný simulátor odstřelovače v době druhé světové války, který však všechna očekávání v něj vložená překonává s velkým přehledem. Zbývá jen […]
  • Nejlepší herní soundtracky (1. část)Jednou z nejdůležitějších složek, která vytváří atmosféru hry, je bezpochyby hudba. Můžete mít skvělou grafiku i strhující příběh, ale pokud to vše […]
  • Vrchol sousedské nenávisti: Neighbours from HellČeská republika je velmi známá tím, že jsme nerudní vůči svým sousedům a vzájemná nenávist dokáže dorůst až do kritických stavů, kdy nám nezbude nic […]
Komentáře