Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Dragon Age: Origins

Dragon Age: Origins je jméno, které je v poslední době synonymem k dokonalému RPG klasické koncepce. Duchovní nástupce legendy žánru, projektu Baldur ‚s Gate, na sebe nechal čekat dlouhých osm let, avšak již v průběhu jeho vývoje bylo všem dychtivým fanouškům RPG jasné, že se čekání vyplatí a že si Dragon Age: Origins se svým starším bratříčkem v ničem nezadá – bude dokonce lepší.

Po jeho vydání musel celý herní svět uznat, že tito prorokové měli pravdu – Dragon Age: Origins začalo sbírat všemožná ocenění po celém světě a má zkrátka vše, co musí mít hra, aby se stala nesmrtelnou modlou svého žánru. A studio BioWare, které za jeho vývojem stojí, tak opět potvrdilo svou neotřesitelnou pozici jedničky ve vývoji RPG titulů. Pojďme společně poodhalit tajemství úspěchu nejlépe hodnocené hry roku 2009.

Mistrovské dílo od zkutečných mistrů RPG, geniálně kombinující osvědčenou klasiku s neotřelým přístupem. Naprosto věrně, precizně a dokonale zpracované od příběhu až po ozvučení. Hra, které prostě není co vytknout – Dragon Age: Origins!

Základem kvalitního RPG je kvalitní děj. U Dragon Age: Origins ovšem výraz kvalitní nemůže ani naznačit, co se povedlo scénáristům vytvořit. Kostra příběhu, která by sama o sobě vydala na několikasvazkové fantasy, není pevně daná a hráč příběh vytváří z velké části sám. A to velmi netradičním způsobem, a totiž při sestavování své herní postavy. Současně s její podobou totiž vytváří i její minulost a od toho se odvíjí další možnosti hrdiny ve hře a jeho postoj vůči jednotlivým herním postavám, událostem odehrávajícím se ve hře. Děje se tak pomocí krátkého pobytu v herním světě Ferelden, při němž vás hra konfrontuje s jednotlivými aspekty herního světa a na základě toho, jak se zachováte, se vytváří charakter vašeho hrdiny.

Tento nekonvenční přístup, nazvaný Origin Story, má samozřejmě obrovský potenciál a díky němu vám rozhodně nebude stačit dohrát Dragon Age: Origins pouze jedenkrát – a že i to bude pořádná fuška. Herní doba se u takovýchto titulů počítá na desítky hodin a Dragon Age: Origins samozřejmě není výjimkou.

A co budete celý ten čas dělat? Nemusíte mít strach, že byste se jen na okamžik nudili, hra vás zaměstná od první minuty a nedá vám vydechnout až do samého konce. Jak už to v RPG hrách bývá, už tak dost rozvrácený a temný svět plný rasových předsudků, prospěchářství, podlosti a zrady se snaží navíc násilím ovládnout nepřátelský zloduch. V Dragon Age: Origins je nazýván prostě Blight, neboli Zkáza, což je velice výstižné. To, co po něm zůstává, je skutečně dokonalý obraz zkázy.

Na vás leží břímě potencionálního spasitele světa, což samozřejmě klade velké nároky především na správnost vašeho rozhodování. A nebude to rozhodování lehké – hra vás mnohokrát postaví před morální dilema, kdy na jedné straně bude váš osobní prospěch a na druhé životy tisíců lidí. Dragon Age: Origins vám dá velkou svobodu v rozhodování a v žádném případě vás nebude vodit po naskriptovaných úsecích s předem danou pointou, což se sebou přináší samozřejmě i tu horší stránku volnosti, tedy že za své činy musíte nést odpovědnost. Pokud půjdete takříkajíc přes mrtvoly, nemůžete se divit, když se k vám vaši spojenci obrátí zády a nechají vás stát uprostřed bitevního pole samotného. A v takové chvíli už je pozdě na to vzít něco zpátky.

A když se tak stane, nezbude, než se spolehnout na svou oddanou družinu, kterou krom vaší postavy tvoří další čtyři zbojníci dle vašeho výběru. Boj je pojat naprosto mistrovsky a v Dragon Age: Origins vás bude bavit každý souboj, a to zejména díky svobodnému rozhodování o herní taktice. K dispozici máte systém Pause-and-Play, který můžete využít k vypracování taktiky před každou jednotlivou bitvou, nebo naopak jít do všech šarvátek přímo po hlavě. Vaši druhové vám budou zdatně sekundovat díky vypilované umělé inteligenci a nehrozí, že by se vám pletli do cesty. Ovšem i oni mají své potřeby a názory a může se tak stát, že pokud budou dlouhodobě nespokojeni s vaším jednáním či postupem ve hře, prostě odmítnou bojovat.

O obligátních záležitostech, jako je vylepšování postavy pomocí zkušenostních bodů, se není třeba příliš rozepisovat, neboť zde se nic revolučního neudálo a každý, kdo hrál nějaké RPG od BioWare ví, že tento systém v jejich hrách zkrátka funguje výtečně a není na něm co měnit. Stejně tak nehratelné charaktery jsou zpracovány výtečně, každá postava má svou psychologii a její jednání se pružně odvíjí od aktuální situace ve světě.

Ačkoliv grafika není u RPG titulů zdaleka to hlavní, i ona je výborná a to jak v modelování postav, tak v referování krajiny a měst, která vypadají skutečně „středověce špinavá“. Hudba je příjemná a dobře graduje a dubbing postav je také bez výhrad.

Dragon Age: Origins je zkrátka výtvorem mistrů svého řemesla, který neměl by chybět ve sbírce žádného fanouška RPG žánru, ale který kupodivu stejně dobře pobaví i hráče, kteří obyčejně RPG příliš nemusí.

 

Témata článku

Podobné články

  • Vrchol sousedské nenávisti: Neighbours from HellČeská republika je velmi známá tím, že jsme nerudní vůči svým sousedům a vzájemná nenávist dokáže dorůst až do kritických stavů, kdy nám nezbude nic […]
  • Jak Blizzard změnil celý světBlizzard Entertainment je pojem, který navždy změnil celý herní svět a rozdělil ho na několik dílů. Z dílny této společnosti, již více než 20 let, […]
  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
Komentáře