Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Forza Motorsport III

Forza Motorsport III je věhlasnou závodní sérií, kterou mohou majitelům konzole Microsoft XBOX 360 závidět všichni, kdo se vlastnictvím tohoto herního zařízení chlubit nemohou. Forza Motorsport je totiž exkluzivním titulem a jedním z největších taháků právě pro herní konzoli od Microsoftu a nikdy nevyšla (ani s největší pravděpodobností nevyjde) pro jinou platformu. Tím se logicky nevyhnula poměřování s nejslavnější závodní sérií konkurenčního Sony PlayStation, Gran Turismo. O tom, která z nich je lepší, se vedou vášnivé diskuze a toto posouzení nechám na vás. Jisté ale je, že nová Forza Motorsport III je skutečně velkolepé dílo, jakých v dějinách virtuálního závodění mnoho není.

Skvěle odstupňovaná obtížnost, 400 licenčních vozů známých značek ve 220 šampionátech a se skvělým jízdním modelem, výborná hratelnost a špičková grafika i ozvučení – to jsou aspekty, které dělají z Forza Motorsport III jeden z nejlepších závodních titulů všech dob!

Pokud slyšíte o titulu jménem Forza Motorsport poprvé, je nasnadě trochu připomenout, čím že je tato série závodních simulátorů tak výjimečná. Je to především naprosto precizní a až do posledního detailu propracovaný jízdní model, tedy chování automobilů při jízdě na okruhu. Můžete si být jisti, že to, co zažijete ve virtuálním kokpitu vozů ve Forza Motorsport III se nijak neliší od toho, co zažívají skuteční piloti na závodních okruzích a také že žádné dvě auta se ve Forza Motorsport III nebudou chovat naprosto stejně. A to je při počtu více než 400 licencovaných vozů, které v novém díle série naleznete, skutečně impozantní výkon ze strany vývojářů.

Každý z automobilů je detailně propracován jak po stránce vzhledu, tak po stránce zvuku motoru. V nabídce nechybí ostřílení okruhoví matadoři jako Alfa Romeo, BMW, Lexus a samozřejmě japonský Nissan, Honda a Toyota, supersportu od Ferrari a Aston Martinu, ale i modely značek, které byste normálně na okruhu potkali stěží – třeba SUV od Range Roveru. A vězte, že se všemi od nejslabších až po nejvýkonnější zažijete spoustu zábavy – a co víc, po čase se budete ke svým slabším okruhovým miláčkům rádi vracet a účastnit se znovu menších šampionátů.

Mohlo by se tedy zdát, že Forza Motorsport III je vyhrazena jen naprostým fajnšmekrům a člověk bez odpovídajícího vybavení v podobě špičkového volantu, který neřídí pohyby precizností podobnými pohybům neurochirurga, nebude mít z hraní žádný požitek. Avšak opak je pravdou, nastavení obtížnosti patří k těm mnoha a mnoha aspektům, které tvůrci dotáhli k naprosté dokonalosti. Velké množství nastavitelných parametrů, mezi nimiž samozřejmě nechybí programovatelné chování jízdních asistentů (asistent brzdění, asistent hlídající adhezi hnané nápravy či dokonce systém, který sám přetočí vůz zpět do směru jízdy, když na trati dostanete hodiny), které se samozřejmě dají zcela vypnout, pomůžou začátečníkům překonat prvních několik závodů bez újmy na voze. Nevyježděným závodníkům přijde jistě vhod nově implementovaná možnost přetáčet dění ve hře dozadu například po špatně projeté zatáčce. Pro nováčky či příležitostné závodníky jsou tu také připraveny tutoriály jízdy na okruhu, jakási autoškola, po jejímž absolvování se budou bez problémů moci poměřovat se soupeři své kategorie.

Pojem kategorie je v pojetí Forza Motorsport III dost široký, neboť je zde závodění rozděleno do mnoha a mnoha šampionátů, v nichž se vzájemně prolínají výkonnostní i zkušenostní kategorie a o zábavu tedy rozhodně není nouze. A to na skutečně dlouhou dobu, neboť Forza Motorsport III si pro závodníky přichystala neuvěřitelných 220 šampionátů, které jsou dlouhé od jednoho týdne do plné délky jedné závodní sezóny. Odměny jsou tradičně finanční a za vyježděné peníze samozřejmě rozšiřujete a upravujete svůj vozový park.

To lze provádět výměnou sériových dílů za závodní, které lépe snesou extrémní zatížení. První úpravy se samozřejmě odehrají na motoru, podvozku a brzdách, závodní pneumatiky a široká kola také přijdou vhod. Nastavení vozu je také nutné přizpůsobovat charakteristice okruhu, úzké italské silničky či kopcovitá japonská trať bude vyžadovat jiné naladění než rovinatý městský okruh v New Yorku.

Provedení hry je po stránce vizuální a zvukové naprosto dokonalé – Forza Motorsport III ždíme z kozole Microsoft XBOX 360 doslova každý ždibek výkonu a na Full HD televizorech, pro něž je primárně určena, vypadá prostě skvěle.

Pokud hledáte závodní simulátor, který uspokojí jak začátečníky, tak vyježděné závodníky a vydrží na mnoho hodin neustávající zábavy, Forza Motorsport III je tou pravou hrou pro vás!

Video

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře