Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

God of War III

Série God of War byla již od vydání prvního dílu, který vyšel ještě pro konzoli PlayStation 2, hodnocena jako jeden z nejlepších a nejzábavnějších herních počinů desetiletí. Velice atraktivní prostředí starověkého Řecka, kde se skutečnost prolíná s mýty a legendami, a kvalitní děj je plný zrady a utrpení, to vše v opravdu moc vydařeném grafickém hávu a s vynikající hratelností, zkrátka soubor faktorů, které musí mít hra, aby se zapsala do dějin.

Zakončení série přesně takové, jaké má být – velkolepé. Této hře nelze vytknout naprosto nic, snad s vyjímkou toho, že se jedná o poslední díl. Ve všem ostatním je naprosto skvělá a kdo si ji nezahraje, okrádá se o neopakovatelný herní zážitek. God of War III!

Nový God of War III se vůbec nesnaží o nějaké změny či překopávání původního konceptu. Tvůrci totiž naštěstí poznali, že by to byla veliká chyba, a tak se zřejmě poslední díl série nese v naprosto stejném duchu jako jeho předchůdci a namísto zavádění novinek jen piluje aspekty předchozích dvou dílů. A že má na čem stavět.

Znovu se tedy shledáváme se starým známým hrdinou Kratosem, válečníkem, bývalým bohem války a věčně vzteklým mstitelem, jemuž se už prostě zajedlo nečinně přihlížet tomu, jak si osud pohrává s ním a jeho blízkými, a který se nenechá zastavit ničím a nikým, ani samotným božstvem Olympu. Tedy především jimi ne, což ostatně dokázal v předchozích dvou dílech, kdy si podal právě dva z Řeckých bohů. Hora svalů pokrytá divokým tetováním a vyzbrojená hrozivými nástroji za sebou na své pouti nechává hektolitry krve a vypálené antické chrámy – a to doslova. Stejně jako předchozí dva díly je i God of War III především zběsilá řež, v níž většinu času rozmělňujete na drobno všechny okolo, a to nesmírně efektním a zábavným (pokud se tento přívlastek dá použít při zmínce masové vraždy)způsobem, který se navíc v průběhu hraní stále vylepšuje v závislosti na vašich preferencích pomocí dobře vyváženého systému bodů.

A je přitom jedno, zda se jedná o prosté měšťany nebo vyslance pekla – ikdyž těch druhých by mělo být více, zvlášť teď, když se Kratos rozhodl atakovat doslova post nejvyšší. V God of War III totiž nebude vaším cílem nic menšího než trůn samotného vládce všeho božstva, Dia. Je jasné, že se Zeus svého místa jen tak nevzdá a bude proti vám bojovat všemi způsoby.

K monstrům z předešlých dílů série přidává God of War III dalších několik novinek a výsledný repertoár protivníků je tak opravdu působivý. Přitom jsou jejich schopnosti velice individuální a na každého z nich platí trochu jiná taktika, takže se v žádném případě nejedná o další tupou rubačku, kde si vystačíte s mačkáním tlačítka pro atak. Právě naopak, God of War III vám bude, hlavně z počátku, slušně sukovat prsty na obou rukou. Tedy alespoň do chvíle, než si za jakési krvavé body, získané za co nejefektnější pobíjení protivníků, zakoupíte vylepšení některé z Kratosových schopností. A věřte, že právě tento jednoduchý RPG systém bude tím hlavním, co vás bude v průběhu celé hry nutit vymýšlet co nejšílenější kombinace bojových komb.

Odměnou za to bude skoro geometrickou řadou rostoucí nabídka útočných kombinací vašeho hrdiny. Když k tomu připočtete ještě několik kouzel, kterými se umí Kratos ohánět i v God of War III a která se dají kombinovat se zbraňovými útoku, dostanete neskutečné kvantum rozličných způsobů, jakými někoho připravit o život.

A přitom si to díky skvěle zvládnutému ovládání ani neuvědomíte. Zkrátka budete intuitivně kombinovat útoky, které znáte již ze začátku hry a God of War III je nenápadným způsobem spojí do šíleného víru čepelí. Navíc jsou speciální komba zobrazovaná na obrazovce, nově také podle toho, kde se které tlačítko fyzicky nachází na ovladači. Zkušeným matadorům to nevadí a nováčkům či příležitostným hráčům ušetří nejedno mrsknutí ovladačem o zem.

Především při boji s bossy, kteří jsou ještě monstróznější než kdy dříve a je jich také více. Herkules, Hádes nebo třeba gigantický titán Kronos jsou jednou z příčin velice četných „WOW“ momentů, jichž zažijete v God of War III skutečně požehnaně. Svou zásluhu na tom má i samotný herní svět, který je v každém díle série ještě o kousek velkolepější a propracovanější. Leveldesign je takřka geniální, prostředí se mění tak rychle, že prostě nemá šanci začít nudit a co je nejlepší, každý další úsek úchvatného antického světa vypadá ještě lépe než ten předchozí. Navíc vás God of War III pravidelně navnadí k dalšímu postupu hrou při výhledech na planinu, na níž zuří boj stvoření, jejichž velikost se prostě vymyká lidskému chápání, a vy tak nějak od začátku tušíte, že právě proti nim se v samém závěru postavíte.

Přitom se v každém levelu setkáte s alespoň jednou logickou hádankou či kombinační překážkou, které sice nejsou nijak složité, ale dají vám na chvíli vydechnout, což se při zhruba desetihodinovém řádění občas hodí. Navíc zde dostanete prostor procvičit si hopsání ve vertikální rovině, které upotřebíte především v druhé polovině God of War III.

Na závěr jsem si tradičně nechal hodnocení grafiky. Jak jste mohli poznat z obrovské koncentrace superlativů na řádcích výše, God of War III je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a je až neuvěřitelné, co dokáže vyždímat z hardwaru konzole PlayStation 3. Zvlášť, když si uvědomíte, že naprosto stejně detailně jsou díky Full HD rozlišení propracování vaši soupeři, Kratos, ale i monstra pohybující se kdesi v dáli při obzoru.

Co říci závěrem? Asi jen to, že pokud vlastníte konzoli PlayStation 3, byl by hřích nechat si tuto superskvělou hru ujít, a naopak, pokud jste si zahráli alespoň jeden z předchozích dílů God of War, měli byste začít o koupi PlayStation 3 uvažovat.

 

Témata článku

Podobné články

  • Vrchol sousedské nenávisti: Neighbours from HellČeská republika je velmi známá tím, že jsme nerudní vůči svým sousedům a vzájemná nenávist dokáže dorůst až do kritických stavů, kdy nám nezbude nic […]
  • Jak Blizzard změnil celý světBlizzard Entertainment je pojem, který navždy změnil celý herní svět a rozdělil ho na několik dílů. Z dílny této společnosti, již více než 20 let, […]
  • Age Of Empires IIIRychlý spád kampaně, obrovské herní možnosti a dlouhá herní doba, mnoho rozličných map, panenská příroda Ameriky, a to vše v hezkém grafickém […]
Komentáře