Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Left 4 Dead II

Zpočátku to vypadalo, že Left 4 Dead bude jen další z desítek tuctových stříleček na ohrané téma kosení obživlých mrtvol. Ihned po jeho vydání se však ukázalo, že opak je pravdou a Left 4 Dead si okamžitě získala pověst jednoho z nejhratelnějších a nejzábavnějších titulů žánru. A nyní tu máme jeho pokračování, které je ještě lepší a napravuje všechny drobné chyby jedničky. Rychlost vydání Left 4 Dead II je až podezřelá a mnozí z hráčů se obávali, že půjde o jakousi „rychlokvašku“, která se jen snaží vyždímat co nejvíce z popularity původního Left 4 Dead. Chyba, Left 4 Dead II je naprosto regulérní hrou, která si kvalitou v ničem nezadá s jedničkou – co víc, dokonce ji předčí. Přestože zůstal zachován herní princip a hra se hraje velmi podobně jako původní titul, je zde několik podstatných drobností, které v jedničce chyběly a díky nimž je celkový dojem ze hry velice dobrý.

Povedená grafika, propracované lokace a dokonale vychytané chyby jedničky. Skvělá hratelnost, zábava a odreagování pro jednoho i více hráčů. Left 4 Dead II.

Opět se tedy setkáme se čtveřicí hrdinů (proto ta čtyřka v názvu), kteří se ocitli v krajině plné zombií a pokud chtějí přežít, nezbývá jim než držet pohromadě a spolupracovat. A právě kooperace postav je hlavní devízou Left 4 Dead II. Přestože je na herním trhu spousta her s dobrým multiplayerem, pořád se jedná jen o souboje jednotlivců nebo týmů, o skutečné kooperativní akci nemůže být ani řeč. To však neplatí pro Left 4 Dead II. Nezáleží na tom, jestli hrajete sám nebo multiplayer, vždy budete hrát ve čtyřech a spolupráce postav vás nemine. Louis, Francis, Zoey a Bill, vaši čtyři hrdinové, totiž velmi rychle pochopili, že mnohonásobnou přesilu zombíků mohou přestát jen tak, že se semknout a budou jeden druhému krýt záda. A právě tato závislost jednoho na druhém je to, co na Left 4 Dead II baví nejvíce. Při hře pro jednoho hráče převezme ovládání zbylých tří postav počítač a díky skvěle vypilované umělé inteligenci se vaši spolubojovníci chovají opravdu realisticky a v žádném případě nejsou při akci na obtíž, jak tomu bývalo ve starších hrách tohoto typu. Naopak se snaží držet formaci a v případě, že někdo ze skupiny odpadne, okamžitě pomohou. Pomoc je v Left 4 Dead II zajišťována podáním léků proti bolesti, které dočasně doplňují život, a když není zbytí, odtáhne jeden hráč druhého na zádech.

Zůstávat dlouho na jednom místě je totiž opravdu hazard, neboť i když tu kterou část lokace po pár minutách střílení vyčistíte, během chvíle se opět začne plnit oživlými mrtvolami. Jejich množství je skutečně impozantní a tak i přes to, že jsou to skutečně tupí nepřátelé, není snadné probít se až do cíle mise. Navíc mezi řadovými zombíky existuje několik nebezpečnějších, kteří na vás útočí různými odpornými způsoby. Smoker útočí z úkrytu a jeho zbraní je několikametrový jazyk, který s neomylnou přesností vystřeluje a odtahuje jím své oběti k sobě. Čas, který má zasažená postava k reakci je skutečně velice krátký a pokud se jí nepodaří Smokera odstřelit, musí se spolehnout na pomoc spolubojovníků. Tlustý a rozbředlý Boomer zvrací vysoce toxickou a opravdu nechutnou látku a po své smrti navíc praskne a zbytek svých útrob rozstříkne po okolí. Tank je masa svalů, která dokáže házet metrákovými kusy betonu. A pokud hráč takový zásah schytá, než se probere po dlouhém letu vzduchem, je u něj Tank zase. Tento zombík navíc přežije neskutečné množství zásahů a na jeho likvidaci se musí soustředěnou palbou podílet celá čtyřka. Huntera, nejrychlejšího z nepřátel, spatříte, až když bude příliš pozdě. Skáče na obrovskou vzdálenost, a jakmile trefí svou oběť, začne ji rvát na kusy. Poněkud vymykajícím se nepřítelem je Witch, která se normálně ani nesnaží nikoho z vaší čtyřky zabít. Jen někde sedí a pláče. Ovšem jakmile ji vyrušíte střelbou či světlem z baterky, začne běsnit.

Arzenál, se kterým se budete v Left 4 Dead II probíjet, je poměrně konzervativní, kromě pistole máte k dispozici samopal, brokovnice a odstřelovačku. Pro masovou likvidaci jsou tu granáty a Molotovovy koktejly. Zřejmě nejvtipnější zbraní je tzv. „pípák“, trhavina, která před výbuchem pípá. Tento zvuk zombí neodolatelně přitahuje a ti se pak hrnou přímo k bombě. Každá z postav může nést pouze jednu velkou zbraň a pistoly, takže je opravdu důležité mít dokonalý přehled o tom, čím je kdo z vás vyzbrojen. Přestože je hra pro jednoho hráče velmi povedená, samozřejmě si kosení zombií nejvíce vychutnáte v multiplayerovém režimu. Ten nabízí krom standardního průchodu kampaní shodného se singleplayerem také zajímavý mód versus, ve kterém stojí vaše čtyřka proti čtyřem hráčů hrajícím za Huntera, Boomera, Smokera a Tanka.

Jedničku si zaslouží zpracování herního prostředí a hlavně modelů zombí, kteří nepůsobí jako jednolitá masa. Mapa je generována podle mnoha parametrů, mezi něž patří i vaše herní úspěšnost, a tak nikdy není dvakrát stejná a díky tomu je Left 4 Dead II skvěle znovuhratelné. Místa, na kterých se kampaň odehrává, jsou sice fiktivní, ale vtipně navržená a libůstky jako propadající se podlaha určitě dojem z prostředí osvěží. Grafika je také velmi povedená a zejména stíny vaší baterky vypadají skutečně hezky. Ozvučení je příjemné a dodává ponurou atmosféru.

 

Témata článku

Podobné články

  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
  • Jak Blizzard změnil celý světBlizzard Entertainment je pojem, který navždy změnil celý herní svět a rozdělil ho na několik dílů. Z dílny této společnosti, již více než 20 let, […]
  • ARK: Survival EvolvedSe survival tituly, jako by se v poslední době roztrhl pytel. Většina z nich nás zavádí na nejrůznější tajemné ostrovy, kde se děje něco moc […]
Komentáře