Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

MDK: Legendární střílečka starých dobrých časů

Pokud patříte mezi herní nadšence, kteří si užívali herní zábavy i v minulém tisíciletí, jistě si vzpomenete i na third-person střílečku MDK. Tato legendární hra se v naší retro sérii řadí mezi klasiku, kterou si vyzkoušel nespočet uživatelů Windows 98.

Hra byla poprvé vydána v roce 1997 a byla unikátní celým svým zpracováním. I když by ji dnes hrál jen málokdo, dokázala zanechat pocit z příjemně tráveného času nad kosením nepřítel. Hlavním hrdinou celé hry je Kurt Hectic, elitní voják, který má za úkol zlikvidovat útok vetřelců nazvaných „Stream Riders“. Cílem vetřelců je vytěžit všechny přírodní zdroje na Zemi a také vyhubit všechno živé na planetě.

MDK
MDK

Kurt je musí zlikvidovat a plány jim překazit. Ve hře se zabíjí nejen vetřelci, ale zejména strážní roboti, lodě, věže i vozidla. Na hře je zcela dokonalý smysl pro humor, který provází hráče prakticky na každém kroku, například při otevírání zamčených dveří, pro které je potřeba využít nejmenší nukleární explozi na světě.

Úvodní poster MDK
Úvodní poster MDK

Samotný kurt se stal ikonickou postavou díky svému vzezření, černý oblek disponuje velkou protáhlou helmou umožňující snadné zaměřování nepřátel. Specifický je také velký kanón, který je připevněný přímo na ruce. Ačkoliv je hra z třetího pohledu, nabízí se i možnost sniper módu, kdy se zaměřují nepřátelé z vlastního pohledu. Velmi specifické je zde i využití parachute módu, který vysune speciální padák, se kterým lze stoupat nebo překonávat propasti, či se jen vznést a pokosit nepřítele z výšky. Díky tomuto kluzáku je hra velmi zábavná.

Sniper mód
Sniper mód

MDK a MDK 2

Hra se dočkala celkem 2 dílů, první díl má na svědomí studio Shiny Entertainment a druhý díl zase BioWare. Pokud vám vrtá hlavou, co to znamená MDK, většině lidem se na to nepodařilo přijít, ale fanoušci si pod zkratkou oblíbili „Murder Death Kill“, tedy Vražda Smrt Zabití, z Demolition Mana. Druhý díl MDK je na graficky pokročilejší úrovni, ale jednička je zkrátka jednička.

MDK
MDK

Kromě zmíněných věcí se ve hře střídají zbraně, během hry lze sbírat silnější. Skvěle se ve hře využily granáty. Ve hře nelze opomenout další 2 spřátelené postavy a sice Dr. Hawkinse a robotického psa Maxe. Pokud si hru pamatujete, jistě na ní rádi zavzpomínáte a pokud ne, můžete si jí připomenout prostřednictvím herního videa. Dalších dílů MDK se zřejmě nikdy nedočkáme, ale kdo ví, třeba se objeví herní studio, které bude mít chuť oprášit zašlou slávu této nezapomenutelné hry.

Takto vypadal první díl:

A takto dvojka:

Podobné články

Komentáře