Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Metro 2033

Metro 2033 je ruská hra. Ruská hra se vším, co k tomu patří, tedy na co jsou hráči zvyklí. Pokud znáte dnes již kultovní sérii S.T.A.L.K.E.R, budete při hraní Metro 2033 často zažívat pocit, že tohle jste už někde viděli a zažili. To však ani náhodou nesnižuje dojem z nového ruského počinu, ba právě naopak. Podobnost s ukrajinským S.T.A.L.K.E.R je více než zřejmá, obě hry spojuje námět uzavřené společnosti s vlastními pravidly, mutace a radioaktivita. Jen Metro 2033 pojímá tyto nosné prvky poněkud jinak. Scénář hry je postaven na knižní předloze ruského spisovatele Dimitrije Glukovského.

Famózní grafika, perfektně podaný příběh, stavějící na dobrých základech netypického prostředí, výtečná atmosféra a dojem skutečně živoucího společenství s vlastními pravidly – to vše v sobě kombinuje ruský Metro 2033.

Příběh je zasazen do roku 2033, tedy přibližně dvacet let poté, co svět ochromila atomová válka. Protože je Moskevské metro největším protiatomovým krytem na světě, shromáždilo se v něm značné množství přeživších Rusů, kteří osídlili větší a zachovalejší z nespočetných stanic ruského metra. Časem se v podzemí Moskvy vyvinulo lidské společenství, které se muselo přizpůsobit polním podmínkám – výsledkem toho je specifický tržní model (jako platidlo zde slouží munice) a soubor nepsaných pravidel, která zdejší komunita ctí.

Ti, kteří se nestihli dostat do bezpečí metra, v důsledku mocného ozáření zmutovali do podoby krvelačných potvor. V tomto okamžiku je už hlavní zápletka Metro 2033 asi všem jasná – na jedné straně přeživší lidé, disponující omezenými zásobami všeho, od potravin po střelivo, na straně druhé zmutované bestie, vybavené schopností telepatie. Ačkoliv je námět poměrně neoriginální a skoro až primitivní, Metro 2033 je nad očekávání dobrá hra.

Vděčí za to jednak úžasné atmosféře, jednak perfektnímu a detailně propracovanému prostředí a v neposlední řadě živoucímu společenství mnoha odlišných charakterů, kteří se spolu musí naučit vycházet, pokud chtějí přežít v krajně nepřátelském prostředí. Nepřipomíná vám to něco? Ano, samozřejmě opět S.T.A.L.K.E.R. Tvůrci této ukrajinské akční hry se dokonce přímo podíleli na vývoji Metro 2033 a jejich rukopis je znát především na oné hutné atmosféře podzemního světa.

Těžko říci, čemu přesně za ni Metro 2033 vděčí. Jistě je to zčásti díky neuvěřitelné grafice, která ždímá z herních konzolí a také PC (Metro 2033 stojí na DirectX 11) naprosté maximum, ale to by samo o sobě nestačilo. Přesto v okamžicích, kdy za slabé záře baterky (kterou navíc musíte nabíjet) procházíte potemnělými a zdánlivě opuštěnými tunely ruské podzemky, máte srdce až v krku a čekáte, ze kterého stínu se vynoří mutací stižený spoluobčan. Či spíše spoluobčané, protože bestie v Metro 2033 mají tendenci útočit v početných skupinkách.

A protože se vy, jakožto Arťom, mladý odchovanec podzemních lidí, budete v neosídlených tunelech pohybovat nezdravě často, budete potřebovat skutečně pevné nervy. Metro 2033 je atmosférickou hrou se vším všudy a nečekejte, že se v kůži supervojáka prostřílíte z jednoho konce mapy na druhý. Protože lidé sídlí v tunelech již okolo dvaceti let, nemají ničeho nazbyt a vy se budete muset hlavně z počátku potýkat s havarijním stavem své výzbroje a výstroje. Z vlastní základny jste vysláni coby naděje svého lidu a máte za úkol vydat se na strastiplnou cestu, na jejímž konci by mělo být něco, co zásadně zvrátí neudržitelnou situaci, v níž se ocitli desetitisíce lidí uvězněných pod Moskvou. Máte za úkol řídit se rozkazy jistého Lovce, jenž má údajně informace, které vám pomohou dostat se ke kýženému cíli. Důvodem, proč se na cestu vydáváte vy, a ne on sám, je vcelku prostý – jedině Arťom je schopný odolávat telepatickým útokům mutantů.

V průběhu putování narazíte na spoustu jiných lidí, které zoufalství nebo touha po dobrodružství vyhnala z jejich domovské stanice, a pokud budete mít štěstí, mohou se k vám připojit, pomoci v boji a poreferovat o situaci v části metra, kterou mají zmapovanou. Ne všude se totiž dočkáte vřelého přivítání – nedostatek potravin a ponorková nemoc způsobila, že se obyvatelé jednotlivých stanic postavili proti sobě.

Ve spřátelených stanicích si naopak můžete vylepšit nebo rozšířit vybavení, které postupně degraduje až na samou mez použitelnosti. V průběhu hraní se dokonce podíváte i ven z metra, do ulic zdevastované Moskvy. Protože je okolí stále silně zamořeno, jste nuceni používat plynovou masku, která nejenže nevydrží věčně (filtry v ní se rychle zanášejí, proto musíte pozorně sledovat hodinky na Arťomově zápěstí), ale při vyšší zátěži se její průzor mlží a okamžitě zamrzá, což zhoršuje viditelnost.

V případě, že se vám nepodaří vyhnout se přímé konfrontaci s nepřítelem, ať už lidským či zmutovaným (což je mimochodem velmi pravděpodobné, protože lidé vymýšlejí improvizované pasti a jsou, stejně jako mutanti, vnímavý ke změnám v jejich okolí), budete mít plné ruce práce s tím sledovat nepřátele, hodinky a současně přebíjet zbraň.

Co říci závěrem? Metro 2033 je rozhodně hra, kterou byste si neměli nechat ujít, zvlášť pokud jste si zamilovali S.T.A.L.E.R sérii. Vyniká jak po stránce grafické, tak výpravou příběhu, netuctovým a úžasně propracovaným herním světem, realisticky žijícími nehratelnými postavami a spoustou dalších detailů, které tvoří neuvěřitelně impresivní dojem, jenž ve vás Metro 2033 zanechá.

Video

 

Témata článku

Podobné články

  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
  • Jak Blizzard změnil celý světBlizzard Entertainment je pojem, který navždy změnil celý herní svět a rozdělil ho na několik dílů. Z dílny této společnosti, již více než 20 let, […]
  • S.T.A.L.K.E.R. – Call Of PripyatK dokonalosti dotažená hratelnost, brilantně ztvárněný a skvěle fungující herní svět, opět výborná atmosféra, krásná grafika a navrch několik […]
Komentáře