Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Napoleon: Total War

Ačkoliv Napoleon: Total War není plnohodnotným členem hvězdné strategické série Total War, rozhodně jde o hru, kterou by si příznivci válečných strategií neměli nechat ujít. A to nejen proto, aby si ukrátili čekání na další díl Total War.

Vývojáři Napoleon: Total War předkládají jako prémiový datadisk k Empire: Total War, avšak ačkoliv z něj Napoleon: Total War vychází, k jeho vychutnání nepotřebujete Empire znát ani vlastnit. Hra totiž funguje samostatně a také se jako samostatná tváří. Nechybí zde tradičně výborný tutoriál, který mají tvůrci série skutečně skvěle „zmáknutý“ a na rozdíl od některých jiných her vás v Napoleon: Total War skutečně naučí vše potřebné. Včetně něj jsou pro vás připraveny čtyři kampaně a jak již je z názvu patrně, děj nové Total War nebude jako tradičně ohraničený obdobím či válkou, ale komplexně zmapuje kariéru jednoho z největších stratégů všech dob, tělem malého Napoleona Bonaparte.

Napoleon: Total War je velmi dobrou hrou a povinností pro sběratele a příznivce série, avšak díky skvělému tutoriálu a také díky tomu, že přebírá vše dobré od Empire: Total War a navrch přidává multiplayer, dobře zabaví kteréhokoliv příznivce strategie.

To ovšem znamená poměrně velkou změnu v koncepci herní kampaně, v Napoleon: Total War se nedočkáte obvyklé volnosti, ale hra vás naopak povede tam, kam to bude třeba. Důvody pro to jsou zcela prosté, scénář Napoleon: Total War píší samy dějiny a v rámci zachování autenticity (a samozřejmě proto, aby vůbec bylo možné projít celým Napoleonským obdobím) je tedy celá kampaň poměrně přísně nalajnovaná. Hratelnosti a záživnosti Napoleon: Total War to naštěstí mnoho neubírá a odměnou za toto malé příkoří bude hráčům skvělý pocit, jaký pravděpodobně zažíval Napoleon, když postupně v bitvách drtil celou Evropu a část Afriky.

Ale kampaň si nebudete užívat jen v kůži Napoleona, v poslední kapitole vám dá hra vybrat z jednoho ze čtyř národů, tvořících protinapoleonskou koalici. A jak je u této série zvykem, poslední bitva bude skutečně grandiózní. Napoleon: Total War totiž, přestože přináší spoustu nového a atraktivního obsahu, který z něj dělá prakticky jinou hru, funguje na naprosto stejném základu jako Total War. Stejný je samozřejmě i engine a tak se obě nejen podobně hrají, ale i podobně vypadají. Nelze však říci, že by to bylo něčemu na škodu – naopak, hráči, kteří nikdy nepřišli se série do styku ocení logické, promyšlené a intuitivní ovládání, jež se podařilo tvůrcům za roky vývoje vypilovat k dokonalosti, no a ti zkušení zase mohou plynule přejít z Empire na Napoleon: Total War a krom kampaně nepoznají rozdíl.

Zachovány zůstaly také aspekty, kvůli nimž je série Total War tak ceněna – tedy pokročilý model mikromanagementu, díky němuž si připadáte jako skutečný vojevůdce. A to se vším všudy. Napoleon: Total War vám rozhodně nic nedaruje a taktické chyby si vybírají svou daň. Naštěstí hra velmi dobře dává najevo, kde že se stala chyba a i nováček si, potom, co se párkrát spálí, dokáže vytvořit bojeschopné vojsko, použitelné proti jakémukoliv nepříteli.

Samozřejmě vaši vojáci potřebují nějaké zázemí a tak vás nemine ani budování infrastruktury, investice do výzkumu a podobně. Nejde sice o tak důležitý aspekt jako třeba v Age of Empires, ovšem bez odpovídajícího základního tábora se zkrátka neobejdete. I v Napoleon: Total War je systém výzkumu a vylepšování budov dosti motivující a pocit, který zažijete v roli vojevůdce, jehož skvěle přezbrojená armáda zdecimuje vojsko protivníka, je silně návykový. Hlavně z počátku však nebude vítězství v bitvě nic častého, neboť AI počítačových protivníků je na velmi dobré úrovni a jejich moc se zdá být prakticky neomezená. O to větší však bud vaše potěšení z první a každé další vyhrané bitvy.

A potěšení je snad dvojnásobné v případě, že hrajete proti kamarádovi či jakémukoliv jinému živému hráči. Napoleon: Total War totiž nově přináší podporu multiplayerového hraní, díky čemuž se výrazně prodlužuje již tak slušná herní doba a hráč má nově konečně kde zúročit poctivě sbírané zkušenosti z kampaně.

Jak bylo zmíněno v úvodu, Napoleon: Total War stojí na základech Empire: Total War a výraznou změnou tak neprošla ani grafika a výtvarné ztvárnění hry. Zmínit musím stylizaci do napoleonského hávu, jinak vypadá bitevní pole (snad až na uniformy vojáků) takřka stejně jako v Empire. Ovšem nenajde se snad nikdo, kdo by to pokládal za chybu. Vždyť o grafiku v žánru strategických her nejde a navíc je Napoleon: Total Warna velmi slušné úrovni jak při pohledu zdálky, tak při větším zoomu.

Video

Témata článku

Podobné články

  • Nejlepší hry roku 2014 – 3. dílCelý rok je příliš krátký na to, abyste stihli dohrát všechny dobré hry, které během něj vyšly, ale právě proto je výběr tak široký, abyste si […]
  • The Sims 4: Nejlepší simulátor života?Pokud nás běžný život nebaví, tak se nám nabízejí 2 možnosti, buď ho ukončit, nebo si vytvořit vlastní svět prostřednictvím Sims. Již od počátku se […]
  • Live is Strange: časoprostorové toulkyLife is Strange je dlouholetou záležitostí, která upoutala srdce mnoha milionů diváků po celém světe. Minulý rok prak přinesl vyvrcholení celé této […]
Komentáře