Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Rozbitý netopýr aneb Batmanova cesta do prodeje a zase zpátky

Dámy a pánové, představujeme vám nového držitele ceny za nejhorší PC port posledních let – Ubisoft se svým Assassin’s Creed Unity padá na druhé místo, novým lídrem se stávají Warner Bros a jejich Batman: Arkham Knight.

Optimalizace roku

Čtvrtý a závěrečný díl batmanovské série oprávněně patřil k nejočekávanějším hrám tohoto roku. Předešlé tituly nabídly skvělý herní zážitek, reklamní kampaň jela již několik měsíců před vydáním na plné obrátky, ohlasy novinářů, kteří měli možnost si hru vyzkoušet, byly veskrze nadšené – to vše přispělo k tomu, že datum 23. června 2015 mělo mnoho hráčů v kalendáři tučně vyznačeno jako den, kdy vychází jeden z aspirantů na hru roku. Zatímco vydání na konzolích proběhlo bez problémů a Arkham Knight si z recenzí odnesl vesměs výborné známky, PC verzi nelze nazvat jinak než kolosálním průšvihem. Obrovské množství technických chyb, na které hráči po spuštění narazili, by bylo přes čáru i u nezávislého titulu, natož u očekávané AAA hry. Mizející textury, FPS uzamčené na 30, časté pády nutící hráče k restartu celého PC, samovolné vypínaní speciálních efektů a desítky dalších bugů pořádně překvapily každého, kdo se chtěl vydat do potemnělých ulic Gothamu. I přes zmíněný lock navíc docházelo k drastickým propadům FPS i na nejsilnějších sestavách a perličkou pak byla chyba, která při spuštění kontroly integrity stažených souborů přes nástroje Steamu zahájila celé stahování hry nanovo, což u 45 GB velkého titulu dokáže zkazit den. Technické problémy sice nepostihly všechny PC hráče, zároveň ale zdaleka nebyly ojedinělým úkazem, jak dokazují i recenze na Steamu, kde má Arkham Knight k dnešnímu dni průměrné hodnocení 39 procent.

Refund v akci

Warner Brothers si logicky nasypali popel na hlavu, hráčům se omluvili a rychle vydali první patch, který opravil alespoň malou část problémů. V prohlášení také nespokojeným zákazníkům doporučili hru vrátit u svého prodejce a v případě Steamu zažádat o refund. Tvůrci hru navíc stáhli z prodeje s tím, že k opětovnému vydání dojde až po vyřešení technických potíží. Konkrétní datum oznámeno nebylo, dá se ale čekat, že opravy zaberou minimálně několik týdnů.

Deset statečných

Je nad slunce jasné, že celá aféra výrazně poškodí jméno Warnes Bros a podepíše se i na prodejích budoucích titulů. Překvapivé je hlavně to, jak vůbec mohli autoři hru v tomto stavu vypustit do prodeje, zvlášť, když nedávné vydání Mortal Kombat X od stejné společnosti taktéž provázely technické problémy. Věrohodně znějící zdůvodnění přinesl server Kotaku, podle jehož zdrojů z řad testerů tvůrci o chybách věděli již několik měsíců. Testovací tým prý ale tvořilo pouze něco málo přes sto pracovníků a z toho pouhá desetina měla na starost PC verzi, což je u hry s otevřeným světem zoufale málo. Komplikace provázely i vývoj na nové konzole a jediné plnohodnotné PC testování tak proběhlo v 720p – právě kvůli tomu je funkčnost Arkham Knight na silných sestavách tristní. Tvůrci navíc nechtěli najmout externí spolupracovníky, aby nedošlo k vyzrazení příběhových zvratů. Podle jednoho ze zaměstnanců Rocksteady ale k vydání došlo prostě proto, že příslušní lidé ve vedení považovali hru za dostatečně funkční. Jak se ale velmi rychle ukázalo, nic nebylo vzdálenější od pravdy.

Podobné články

Komentáře