Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

S.T.A.L.K.E.R – Clear Sky

Pokračování veleúspěšné ukrajinské 1st person hororové akce S.T.A.L.K.E.R, prezentované jako samostatně hratelný datadisk, si v ničem nezadá s původní hrou – ba co víc, v mnoha ohledech ji dokonce překonává.

S.T.A.L.K.E.R – Clear Sky volí poněkud jiný přístup k věci než původní hra. Zatímco S.T.A.L.K.E.R s podtitulem Shadow of Chernobyl stál především na brilantně zachycené hororové atmosféře Zóny, neprobádaného a nebezpečného území v okolí Ukrajinského Chernobylu, místa havárie jaderné elektrárny, Clear Sky má ambice být spíše vojenskou akcí s důrazem na taktiku. To ale nic neubírá na jeho atraktivitě.

Atmosféra, ze které běhá mráz po zádech, podkreslená skvělou hudbou. Desítky hodin zábavy. Vyvážený mix akční a dějové linky v úchvatném grafickém podání. S.T.A.L.K.E.R. – Clear Sky!

Zůstalo totiž vše podstatné. Atmosféra Zóny, místa, které se stalo útočištěm zločinců na útěku před zákonem, bývalých vojáků a všemožných dobrodruhů, je zkrátka neopakovatelná. Ve hře se podíváme do důvěrně známých lokací a navrch přibude několik nových. Změny k lepšímu se udály na poli nepřátel. Ti lidští jsou obdařeni o něco vyšší inteligencí a zmutované stvůry budou hráče lekat ještě více než v původním dílu.

O důvod víc, proč se přidat k některé z frakcí operujících v Zóně. Hráč má, stejně jako v Shadow of Chernobyl, na výběr z několika frakcí a volba frakce výrazně zasáhne do průběhu kampaně.

Vítaným zpestřením je dotažení „RPG prvků“, které byly jemně nastíněny v prvním díle. V Clear Sky je možné si za patřičný příplatek nechat vylepšit nebo opravit výzbroj a výstroj. Vlastnosti své postavy může hráč vylepšovat také pomocí tzv. artefaktů, které vyvrhuje Zóna a jejichž vlastnosti jsou skoro zázračné.

Dějově Clear Sky předchází Shadow of Chernobyl, jde tedy o takzvaný prequel. Příběh Clear Sky se začíná odvíjet bezprostředně po tom, co některý ze stalkerů pronikne do samotného nitra Zóny. Ta se stává značně nestabilní a tak vás krom boje s nepřáteli čeká ještě boj se samotnou Zónou. V průběhu hraní se setkáte s takzvanými emisemi, jakýmisi výbuchy Zóny, smrtelnými pro každého, kdo není bezpečně ukryt. V průběhu hraní začne být jasné, že tento stav nemůže trvat nadlouho a hrozí úplné zhroucení Zóny. Vaším úkolem je najít původce toho všeho a pokusit se zabránit nejhoršímu.

Obrovským kladem S.T.A.L.K.E.R. – Clear Sky je neskutečná svoboda. Hra vás skutečně do ničeho nenutí a je jen na vás, zda projdete kampaní v nejkratším možném čase, nebo budete desítky hodin objevovat Zónu.

Také grafiku a zvukovou kulisu hry nelze popisovat jinak než superlativy. S.T.A.L.K.E.R. – Clear Sky je zkrátka jedno z nejpovedenějších pokračování…

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře