Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Sniper Elite V2

15

Her, kde by se hráči mohli vžít do role odstřelovače je na trhu velmi málo. Jednou z takových byl zrovna první díl této akční hry z roku 2005, který sklidil velkou chválu. Druhý díl, symbolizovaný v názvu jako V2, který je produktem stejného herního studia – Rebellion, si s mladším bráškou zadá v mnohém. Okopíroval hlavní herní principy, dobu odehrávání, tedy 2. světovou válku a také přebral námět na příběh, který je jako přes kopírák, jen místo snahy o zamezení přístupu nepřátel k jaderné hlavici teď jde o rakety. Autoři zkrátka chtějí starého dobrého Snipera obléct do nového kabátku, ale neriskovat přílišnými změnami. Pojďme se podívat, jestli je to dobře a nebo ne.

Taktizování je zbytečné, postup je předem nalinkovaný

K odstřelovačům nezpochybnitelně patří tichá likvidace cíle, přičemž předchází využití okolního prostředí k najití vhodné pozice, nástraha pastí a taktický postup. To vše v rozbombardovaném Berlíně, z nějž zbyly jen trosky. Řeklo by se, to nebude žádný problém, ale bohužel, vývojáři to naprosto nezvládli.

Téměř všechny mise trpí linearitou. Jinými slovy jsou mapy tvořeny přímou cestou k cíli, která je po stranách rozšířena o pár metrů plochy. V těchto úrovních pak není žádný prostor pro hraní si s nepřítelem a vymýšlení způsobů, jak dané situace před vámi řešit. Namísto právě zmíněného vás naopak všude čekají zavřené dveře, sutě a další překážky bránící k odchýlení se od cesty, jež chtěli sami autoři. Tohle je opravdu obrovská škoda a největší vada na kráse hry.

Ať chcete nebo ne, jste nuceni většinu nepřátel před vámi likvidovat. Přesto ovšem ve hře najdete i určitě stealth prvky. Zkrátka jsou mise, které skýtají otevřenější prostranství a vybízejí k tichému proplížení se kolem. Tady ovšem znovu narazíte a to konkrétně na velice špatnou umělou inteligenci nepřátel a naprostý odklon od reality. Němci i Rusové vás prostě vidí i tam, kde by vás vidět neměli – přes zdi, velké vzdálenosti i když jsou k vám otočení zády. Dále mi moc nejde na rozum jejich telepatické sdělování. Autorů bych se rád zeptal, proč o mně vědí naprosto všichni, když mě uvidí jen jeden jediný Němec? Dalším podvodem, který se na vás hra dopustí je samotné střílení. Němec na vás ze samopalu střílí z obrovské dálky a pokaždé trefí, kdežto vy budete mít problém s přesností i když míříte s optikou.

Dobrý výstřel vás bude těšit

Hra ovšem i přes zmíněné chyby přináší slušné prvky. Tím nejzásadnějším je kill efekt známý již z dílu prvního. Po některých výstřelech z odstřelovací pušky je projektil následovaný kamerou s efektivním zakončením v podobě provrtání těla nepřítele kulkou. To někdy dokonce představuje i rentgenový snímek, kde můžete pozorovat, jak kulka proráží jednotlivé kosti nepřítele, popřípadě orgány. Zní to možná brutálně, ale ve výsledku je to opravdu ohromná podívaná a požitek ze střelby tak získává další rozměr.

Dobrou hratelnost zajišťuje také nepoměr sil, ač teda hru zase o to více vzdaluje realitě. Náš hlavní hrdina se v každé úrovni, kterých je celkem 11, postaví značné přesile a věřte nebo ne, i na vysokou obtížnost není velký problém všechny vystřílet. Otázkou je, zda to na hře kvalit ubírá a nebo ne. Za sebe říkám ano, ale dokážu si představit i hráče, kteří tento fakt ocení.

Co se týče úrovně herní grafiky, je velmi kolísavá. Někde vás dokáže skoro přenést na místo, jinde neurazí, ale někde to zkrátka vypadá, jako by se na modelování úplně zapomnělo. Celkový dojem je ale dostačující, hra prostě jen nejde dál a zůstává u standardu.

Mezi další podobné sniperské hry patří například titul Sniper: Ghost Warrior od polského studia City Interactive.

Nový Sniper Elite V2 je poměrně dobrou simulací odstřelovače, avšak v provedení, v jakém autoři hru vydali, je nutné počítat s faktem, že ji mnohdy budete hrát jako každou jinou obyčejnou střílečku. Jen budete likvidovat nepřátele z trošku větší vzdálenosti. Na nějakou dobu ale rozhodně zabaví a tak ji můžu všem vřele doporučit k odzkoušení.

Video

 

6.8 /10 hodnocení hry
Témata článku

Podobné články

  • Postal: Když se zabíjení stane zábavouPostal je legendární a zároveň kontroverzní hrou, jejíž brutalita vedla až k jejímu zákazu v mnoha zemích. Většina hráčů miluje hry, kde si mohou […]
  • Nejlepší hry roku 2014 – 1. dílRok 2014 je pro někoho šťastný a pro někoho ne, ovšem co se týká herního světa, tak letos vyšlo tolik skvělých her, že skutečný hráč musí plakat […]
  • Crysis 3Graficky snad nejdokonalejší hra současné doby, avšak nejen ona grafika dělá tuto hru tak výjimečnou. Třetí díl série Crysis přináší ruku v ruce […]
Komentáře