Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Vancouver 2010

Olympijské hry, ať už zimní, nebo letní, jsou sportovním svátkem a účast na nich znamená pro každého sportovce vyznamenání a odměnu za tvrdou práci. Ty letošní, které se konaly v Kanadském Vancouveru, se nakonec docela vydařily (zejména z pohledu nás Čechů) a dočkaly se dokonce vlastní oficiální sportovní hry. Díky ní se můžeme do světla reflektorů na zasněžených sportovištích postavit my všichni, ikdyž nejsme zrovna vrcholoví sportovci, a vychutnat nezapomenutelnou atmosféru sportovní události roku.

Velmi slušně zpracovaná hra, která se nesnaží obsáhnout maximum disciplín, ale naopak vsází na kvalitu zpracování. Příjemná grafika, velmi dobře zvládnuté ovládání, opravdu funkční systém motivace a zábava na pěkných pár hodin, vhodná třeba i na párty. Vancouver 2010 patří ke špičkám své kategorie.

Zimní olympijské hry jsou pro vývojáře her počítačových velkým oříškem. Na jednu stranu je tu spousta atraktivních disciplín, sjezdovým lyžováním počínaje a lety na lyžích konče, zároveň je však velký problém postihnout celou škálu sportů a k tomu vyladit ovládání, což je aspekt, na němž pohoří nejedna sportovní hra. Vancouver 2010 je naštěstí světlou výjimkou a raději se vydává cestou detailnějšího a lepšího zpracování několika málo disciplín s vyladěným ovládáním, kvůli čemuž sice neobsáhne plný rozsah olympijských sportů, zato však nabídne opravdu intenzivní zážitek z každého závodu.

A přesto disciplín není vůbec málo. Celkem ve Vancouver 2010 naleznete 14 disciplín v 8 sportovních odvětvích a jedná se právě o ty pro hráče nejatraktivnější. Samozřejmě nemůže chybět sjezd, podobně zpracovaný slalom a obří slalom. Všechny tyto tři disciplíny nabízí Vancouver 2010 jak v mužské, tak v ženské kategorii. Skoky na lyžích jsou požitkem především po vizuální stránce, protože Vancouver 2010 se může chlubit velice slušným grafickým provedením. Freestyle snowboarding a lyžování jsou mladými a velmi atraktivními disciplínami, které v repertoáru Vancouver 2010 nemohou chybět. Dvojbob je dosela raritou, stejně jako rychlobruslení, které bude ovšem díky „zlaté“ Martině Sáblíkové lákavé především pro české fanoušky.

Všechny disciplíny se naučíte díky dobře zpracovanému tréninkovému tutoriálu, s jehož pomocí si osvojíte základní principy ovládání hry. Jak brzy zjistíte, není příliš velký rozdíl mezi ovládání například bobů a snowboardu, což ovšem může být vnímáno jako pozitivum, neboť jsou tak nižší nároky na dobu učení a hráč může přejít dříve k tomu hlavnímu – tedy k závodění.

Hned zkraje většině z hráčů spadne hřebínek. Jakmile se totiž poměří s ostatními závodníky, zjistí, že mají opravdu hodně co zlepšovat, což je také jedna z devíz Vancouver 2010 – hra vás příjemně motivuje od začátku až do konce. V kůži olympionika, jehož si vymodelujete hned v začátku hry (měnit můžete především národnost a barvu pleti), si můžete vyzkoušet všechny disciplíny, ovšem nikoliv jako souvislý seriál. Což ovšem nelze brát jako chybu, protože skuteční sportovci se také (až na vzácné výjimky) drží své kategorie. Nečeká vás tedy komplexní sportovní kampaň jako v případě například mobilních Playman Winter/Summer Games, ale série jednotlivých závodů v různých sportovních odvětvích.

Jak si vedete, můžete průběžně sledovat v žebříčcích, v nich jsou zahrnuti jednak počítačoví závodníci, a také skuteční hráči z celého světa – Vancouver 2010 nabízí online srovnání a tak si uděláte představu o tom, jak si stojíte v konkurenci živých hráčů. Není také problém uspořádat si s kamarády závody u jednoho počítače – hra podporuje záznam výkonů více hráčů po sobě.

Velice příjemná grafika je dalším bodem k dobru, Vancouver 2010 dokáže s pomocí moderních grafických efektů navodit pocit, že jste skutečně v kůži závodníka. Mezi vizuálně neatraktivnější disciplíny jednoznačně patří skoky na lyžích a freestyle lyžování. Vancouver 2010 nabízí vkusný a charakteru hry odpovídající hudební podkres, který se mísí s pokřikem fanoušků – nechybí ani tradiční kravské zvonce, provázející alpské disciplíny.

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře