Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Hry, kde se dají vydělat peníze

To, co před několika lety začalo jako ojedinělá věc a svého druhu kuriozita, se dnes proměnilo v mnohamiliardový byznys, který přitahuje pozornost milionů fanoušků a diváků po celém světě. Je zkrátka zřejmé, že esport si již vydobyl své pevné místo na slunci a jeho největší turnaji si v rozdělovaných penězích, nebo v množství sledujících nikterak nezadají s tak prominentními sportovními událostmi jako jsou tenisové grandslamy či cyklistická Tour de France. Které hry jsou v tomto ohledu nejvýznamnější a nabízí těm nejlepším hráčům ty nejtučnější výdělky?

DotA 2

První místo v současné době s velkým náskokem okupuje hra DotA 2 vývojářské firmy Valve. Hra DotA 2 patří do tzv. žánru MOBA (Multiplayer online battle arena) a její plný název zní „Defense of the Ancients“. Ve skutečnosti se jedná o samostatně vydaný remake jedné z mnoha modifikací legendárního Warcraftu III, který se i u neprofesionálních hráčů těší ohromné popularitě a na platformě Steam se jedná o nejhranějších her vůbec. Mezi hrami esportovými se ale jedná o jednoznačného premianta. Hře DotA 2 se věnuje mnoho aktivních profi hráčů a zatím v ní bylo pořádáno více než 1 200 turnajů. Jejich prize money potom zatím dosáhla neuvěřitelné výše téměř 217 milionů dolarů.

Fortnite

Hra Fortnite od firmy Epic Games patří do skupiny battle-royal her, je viděná z pohledu třetí osoby, v současné době si mezi hráči vydobyla velmi silnou pozici a každý měsíc jí hrají desítky milionů hráčů z celého světa. Ve své standardní podobě běží hra v podobě free-to-play a obsahuje mikrotransakce. Ty pak vývojářům přinesly již více než tři miliardy dolarů, a to nemluvíme o jejich příjmech z prodeje licencovaného zboží nejrůznějšího typu. Styl hry i její nesmírná popularita katapultovaly hry i do oblasti esportu. Fortnite neohromuje počtem turnajů, zatím jich bylo od roku 2018 „jen“ něco přes 500, počet hráčů v nich ale přesáhl tři tisícovky a Fortnite nabídl prize money, které překonává pouze zmíněná DotA 2. V případě Fortnite je to téměř 85 milionů dolarů.

Counter-Strike: Global Offensive

Taktická akce z vlastního pohledu Counter Strike: Global Offensive navazuje na původní Counter Strike, co je hra, která patří mezi průkopníky esportu a patří v tomto ohledu mezi skutečné klasiky. Za hru jsou zodpovědná studia Valve Corporation a Hidden Path Entertainment. Hra Counter-Strike: Global Offensive se může pyšnit titulem esportová hra roku 2016 a od té doby mnoho příznivců neztratila, ba právě naopak. Slavná historie značky jistě napomáhá tomu, že turnajů v Counter Striku, kterých zatím bylo skoro 4 500, se účastnilo více než 12 tisíc hráčů, což je suverénně nejvíc ze všech zde uvedených her. Prize money se i v případě této hry vyšplhal k 84 milionům dolarů.

League of Legends

Hra League of Legends má mnoho společného se hrou DotA 2, i v tomto případě se totiž původně jednalo ve skutečnosti o mapu k Warcraftu III.  Hra patří mezi realtimové strategie, hraje se buď jako 3v3 nebo 5v5 a jakožto esportové události bylo zatím prezentováno téměř 2 500 turnajů, který se účastnilo necelých 7 000 sportovců. Ti si rozdělili prize money na úrovni 70 milionů dolarů.

A dál?

Z výše uvedených čísel je celkem jasně patrné, že v esportu se točí opravdu velké peníze. Nedá se navíc očekávat, že by se na tom mělo v dohledné době cokoliv měnit. Právě naopak, peněz bude v esportu stále více, turnaje budou stále častěji vyprodávat sportovní haly, a kdo ví, třeba se nějakého esportu časem dočkáme třeba i na Olympijských hrách. Pokud i vy uvažujete o kariéře profesionálního esportovce, je nejvyšší čas začít, stále vyšší a vyšší prize money čekají!

Témata článku

Podobné články

Komentáře