Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Hry zdarma – ano, či ne?

Jako malí jsme vyhledávali hry zdarma, ať už na počítač, či na telefon. Bylo jasné proč – rodiče by nám nejspíše nedovolili použít jejich platební kartu na zahraniční stránce s počítačovou hrou, která nebyla ani v češtině. Kredit na telefonu nám stačil sotva na stažení nového vyzvánění, či jedné hry. Později jsme začali hledat placené hry a jak si je zahrát zdarma. To mnohdy způsobilo, že se hra chovala nepředvídatelně oproti originálu, který byl zpoplatněn. Je ale opravdu tak dobré hrát hry zdarma? Vyplatí se si připlatit? To vám povíme v dnešním článku.

Bezplatné hry

Bezplatné hry jsou jistě výhodné pro vaši peněženku, ale jsou vážně tak dobré? Důležité je určitě si uvědomit, proč chcete hrát hry bez poplatků. Je to proto, že je to jen chvilková zábava, která přejde a nevyplatí se do ní dávat peníze? Je to proti vaší vnitřní filosofii? Pokud předem nevíte, do čeho jdete, zda vás hra bude bavit, rozhodně je lepší si vyzkoušet nějakou z free her (F2P) anebo free demo k placené hře. Zjistíte tak, o čem hlavní příběh hry bude a zda stojí za to. K těm nejzákladnějším vám stačí akorát aktuální flash player ve vašem prohlížeči a internet. Těmto hrám se říká „browserové“.

Pravděpodobně nejslavnější browserová hra všech dob – Runescape

Pokud si chcete něco zahrát, nemáte třeba nejlepší HW ve vašem počítači, či si zkrátka jen do něj nechcete něco stahovat a instalovat, můžete sáhnout po této variantě. Stránek a kategorií na hraní je opravdu nespočet, plno z nich je i česky. 

Path of Exile je krásným příkladem toho, že hry zdarma mohou strčit placené do kapsy

Smířit se musíte akorát s reklamou, která na těchto webových stránkách bude, ať už v podobě postranních bannerů, či reklamních videí před spuštěním samotné hry. Oblíbenou hrou ke stažení, která je aktuálně trendy a je zdarma, je jednoznačně Fortnite. Bohužel se zde ale setkáte se spousty mikrotransakcemi, které vás donutí zvážit, zda není lepší přejít z onlinovky na nějakou offlinovou singleplayerovou hru, kde nákupy skinů apod. neprobíhají. 

Placené hry

Mnoho her ke stažení zůstává zdarma jen díky partnerům, kteří zasponzorují její vznik. Bohužel je to ale velmi často tak finančně nákladné, že se hra drobným poplatkům ze strany hráče nevyhne. Ať už v podobě jednorázové platby při nákupu, či jako mikrotransakce během hry (jak jsme načali na konci předchozího odstavce), které umí být pěkně otravné.

Hra vás bude nabádat, ať si zakoupíte lepší zbraň, posunete se o level výš, či získáte možnost nějakého nového módu, nebo dokonce cheatů. Stojí to ale za to? Stojí za to posouvat se ve hře mílovými kroky, či být nesmrtelný? Není lepší si to vybudovat tak, jak bylo zamýšlené? K čemu nám je hrát hru, vytrhnout se z každodenního života, abychom urychlili její průběh a ihned dostali to, po čem toužíme? 

Velmi oblíbenými klienty na stahování těchto placených her jsou Origin, Ubisoft, Epic Store či Steam.  Určitě jste mohli zaznamenat konkurenční boj mezi Epic Store a Steamem, který v posledních měsících prolétl internetem. Stojí k zamyšlení, že v době, kdy Epic Store ještě neexistoval, prakticky nebyla ani konkurence mezi jednotlivými distributory her. Jediné, v čem soupeřili, bylo to, kdo tu danou hru prodávat smí a kdo ne. Nicméně ceny drželi všichni stejné, takže bylo jedno, od koho si hru koupíte.

Battlefront 2 je naopak příklad, kdy se vydavatel až moc snažil ze hry dostat peníze

Nyní ale ES nasadil nízké ceny, které donutili konkurenci se trošku zasnažit, což pro nás, hráče, bylo určitě pozitivní. Bohužel se majitelé této stránky snaží mimo to i zaručit si exkluzivitu tak moc, že jsou výhradním distributorem určitých her, takže je jinde nekoupíte.

Jsme tak nuceni se ptát sami sebe – stojí za to ta hra? Toužím po té hře tak moc, že si stáhnu dalšího herního klienta? Ztratím svobodu volby pořídit si hru od mého oblíbeného distributora, protože ji prodávat nesmí? Co když jsou nízké ceny pouhou iluzí a za nedlouho se zvednou a již nebude kde jinde tu hru hledat, než u nich?

Je exkluzivita něco, co skutečně pocítím? Co když přesně takhle vzniká herní monopol? Bohužel jsou to otázky, které zatím nebyly zodpovězeny a můžeme jen hádat, kde je ve skutečnosti pravda a každý si na to musí udělat názor sám. 

Kdy si vybrat placenou hru?

Pokud zvažujete, že vyzkoušíte pirátskou verzi nějaké placené hry, abyste ušetřili, stojí k zamyšlení to, zda není lepší svými penězi podpořit jejího tvůrce (a pochopitelně i distributora). Jen tak se vývoj hry dál může posunout a zároveň si tak zajistíte, že hra bude kvalitní a originální. Zároveň si svým poplatkem možná zajistíte lepší zákaznickou podporu, která vám může dodat pocit výše zmíněné exkluzivity, že jste peníze za hru nedali jen tak. Určitě ale doporučujeme si promyslet, zda do nějaké hry peníze dáte. Nejednou se stane, že si zakoupíte hru, která vás po té zklame a nesplní vaše očekávání. Koukejte proto na recenze nebo i Let’s playe na youtube. Není nic horšího, než mít doma drahou hru, která ani nebude kompatibilní s vaším UHD monitorem. 

Dejte nám vědět do komentářů, zda dáváte přednost hrám, které byly vytvořeny a jsou distribuovány zdarma, či raději podporujete konkrétní distributory a tvůrce tím, že si hru zakoupíte. 

Témata článku

Podobné články

Komentáře