Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Need For Speed – The Run

Další díl legendární závodní série se silně arkádovými prvky přináší chytlavé závody napříč celou Amerikou. Chtěli byste usednout za volant nadupaného bouráku, sešlápnout plyn k podlaze v dlouhém závodě ze San Francisca do New Yorku a vyhrát miliony dolarů? Hrdina hry dluží kam se podívá a proto nemá na výběr – musí dojet první za každou cenu.

Nový díl známé série arkádového závodění je, ačkoliv se to může zdát neuvěřitelné, již jejím 18. dílem. Vývojáři z EA přichází každým rokem s novým dílem a to již od roku 1994. V průběhu let si série získala srdce mnoha hráčů, zejména pro svůj odlehčený přístup k ovládání a široký výběr opravdových licencovaných automobilů, které jsou jakousi alfou a omegou. Přesto všechno ale popularita této značky v posledních letech poměrně klesala. Zprvu jí byla vytýkána nedostatečná inovace, později měnění těch nejzákladnějších herních mechanismů, což skalní fanoušky rozhodně nepotěšilo. Jaké je ale poslední Need For Speed s podtitulem The Run, začne se blýskat na lepší časy?

První znatelnější novinky v sérii

Jak již bylo řečeno, i když slýchali často pouze kritiku, vývojáři z EA se nikdy příliš nebáli experimentovat. Rok co rok se aktuálně vydaný díl pyšnil určitými novinkami, ale je nutno podotknout, že série opravdové herní trendy nikdy neudávala. Veškeré změny byly takové nemastné a neslané, zkrátka nic co by dokázalo hru znatelněji odlišit a jakoby tvůrci vždy vycházeli z předchozího dílu. Need For Speed: The Run ale zajetou tradici bortí a velkých novinek skýtá spoustu. Odvahu autorů musíme ocenit, samotné změny ovšem většinou ne.

Novinka číslo jedna je, že v The Run už neexistují žádné typy závodů jako např. na kola, ale pouze sprint, tedy závody z bodu A do bodu B, které jsou vlastně několikakilometrové dílky velkého sprintu ze San Francisca na druhou stranu Spojených států do New Yorku, který tvoří příběh. Ten je jako obvykle strohý. Lacině vypráví o dobrém řidiči, který se topí v dluzích a vítězství v závodě spojeného s tučnou finanční odměnou je pro něj poslední nadějí.

Spousta nedodělků, které kazí jízdu

Mírně změněn byl i jízdní model, který je od samotných počátků série ryze arkádový a s reálným chováním vozu a jízdou toho moc společného nemá. V Need For Speed: The Run jde ale doslova a výsměch celému závodění. Všechno je nascriptované a připravené dopředu, což způsobuje, že musíte v mnoha závodech jet tak, jak chtějí autoři a věřte, že někdy budete pořádně nadávat. Nehledě na fakt, že při restartu úseku se situace na silnici opakují.

Dále je velmi zvláštní doprava, protože okolní auta se snad někdy i teleportují, když vám dokážou z boční cesty, kde ještě před chvilkou nikdo široko daleko nejel, vjet přímo do cesty. Nervy nepochybně ztratíte i při metrovém sjetí z asfaltu, protože hra vás vždy okamžitě vrátí na checkpoint. Prostě absolutní nesvoboda na silnici.

Co se týče umělé inteligence soupeřů, i zde se zase objevují scripty. Autoři se pravděpodobně snažili vytvořit atmosféru vyrovnaného závodu a tak vás ostatní závodníci v případě nárazu a následného zpomalení klidně počkají, než je dojedete. Naopak sebelepší jízdou v čele na vás stále budou dotírat jen kousíček za vámi.

Poprvé se také v EA rozhodli, že hráči umožní vystoupení z vozu. Nejde o nic jiného, než o cvičení v rychlém mačkání kláves ve sledu, v jakém se vám zobrazují na obrazovce. Nečekejte volné pobíhání po městě ani střelbu. V důsledku jde o špatné rozhodnutí a tyto minihry si mohli autoři určitě odpustit.

Některé stránky hry ale zaslouží i pochvalu. Zejména grafické zpracování. To je nádherné ať už jedete pouští v Nevadě či kolem skal a polí u Chicaga. Vše je malebné a navíc se prostředí v rychlém sledu mění, a tak než vás stačí jedno omrzet, jste hozen do prostředí jiného.

NFS - The Run
NFS – The Run

Pochvalu zaslouží také akce, kterou hra nabízí. Například vás bude ve městě nahánět vrtulník, střílet po vás nebo váš vůz nabere vlak. Vozový park je příjemně pestrý a svézt se můžete v autech všeho druhu i míst výroby. Některé jsou navíc i ve verzi NFS, která je speciálně vytuningovaná. Jiný tuning u ostatních aut nabízí maximálně barvu a pár bočních křídel, nicméně ve hře další možnosti vůbec nechybí s ohledem na množství vozů.

Jednotlivé díly NFS doprovází soundtracky, které jsou často velmi podařené a umocňují jízdní požitek.

Špatný jízdní model, blbnoucí kamera, jízda kontrolovaná autory pomocí scriptů, přihlouplé části s řidičem venku z vozu, nesvoboda na silnici. Dalo by se pokračovat, chyb v novém NFS je prostě až moc a z na první pohled dynamické a zábavné jízdy napříč Amerikou se stává nepříjemná čtyřhodinová záležitost s hororovou hratelností, kterou by si neměli nechat ujít snad jen skalní fandové a závodní nadšenci pro ohromný výběr vozů, ostatním doporučuji sáhnout po hře jiné, třeba DiRT 2.

8 /10 hodnocení hry
Podobné články

Komentáře