Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Nejzásadnější FPS hry, které definovaly žánr

First-person shooter (FPS) neboli v překladu střílečky z pohledu první osoby se celosvětově řadí mezi nejpopulárnější herní žánry. Důkazem budiž, že asi málokterý zarytý počítačový hráč si nikdy v životě nevyzkoušel alespoň jeden z těchto akcí nabytých titulů, které se vyznačují mimo jiné například i vysokou mírou kontroverze, neboť se snaží maximálně reálně vizualizovat násilí.

Stejně jako sportovní hry mají FIFU či závodní hry Need for Speed, tak i žánr FPS má své klíčové tituly, které mu pomáhaly psát historii a jež si získaly přízeň a srdce milionů fanoušků po celém světě. A právě 5 těch vůbec nejzásadnější FPS počítačových her si postupně představíme na následujících řádcích.

Wolfenstein 3D

Wolfenstein 3D byl prvním průkopníkem FPS stříleček, kterému se podařilo výrazněji prorazit do světa. Tento dnes již kultovní herní titul z dílny vývojářského studia iD Software stavěl hráče do role agenta, jenž musí utéci z nacistické pevnosti. V cestě mu však krom obyčejných vojáků stáli i psi či finální boss s kulometem. Kompletní arzenál zbraní pak po boku kulometu tvořily i nože, pistole a samopaly.

Co jste možná nevěděli: V každé ze tří epizod se nachází skrytý level, jedním z nich je i povedená replika hry Pac-man. 

I ti co Wolfenstein 3D nehráli pravděpodobně znají jeho ikonického záporáka: Hitlera s rotačákama!

DOOM

Na konci roku 1993, rok a půl po vydání Wolfensteina přišel na trh DOOM, který s sebou přinesl jednu zásadní novinku, jež od základů změnila svět FPS – jeho součástí totiž byla prvně možnost hrát hru ve více hráčích, tedy multiplayer. Tematicky se hra točila kolem

příběhu elitního vojáka poslaného na Mars a na svou dobu byla náročná, co se hardwarových požadavků týče. První DOOM pak stál u zrodu stejnojmenné úspěšné série, která se již dočkala tří pokračování, poslední z nich spatřilo světlo světa v roce 2016.

Co jste možná nevěděli: Dle odhadů byl DOOM v roce 1995 nejhojněji instalovaným softwarem na PC, porazil třeba i Windows 95! 

Není tu cítít připálený Cacodemon?

Quake

Obě předcházející hry však byly i přes skvělou hratelnost a akčnost graficky velice jednoduché a strohé. Za první opravdu graficky zdařilou FPS střílečku je tak považována až ta nesoucí název Quake, která byla kompletně ve 3D a navíc neobsahovala postavy jen jakožto animované textury, ale už jako skutečné objekty. Předností tohoto titulu byla i jeho otevřenost, hráči si kupříkladu mohli v editoru vytvářet své vlastní mapy.

Co jste možná nevěděli: Quake započal fenomén takzvaných „speedrunů“, tedy soutěžení v tom, kdo dokáže danou hru dohrát nejrychleji. 

Quake byla první FPS hra, o které můžeme mluvit jako o eSportové

Unreal

Další FPS počítačová hra, která významnou měrou ovlivnila svět virtuálních stříleček, byla Unreal. Ta nadchla především technickým zpracováním, které bylo o několik kroků před ostatními, za zmínku stojí především nadčasová grafika. Dále z řady vybočovala díky nebývalé rozlehlosti herních map a zdařilé umělé inteligenci protivníků. Její příběh se odehrával na planetě Na Pali, která nachystala hlavnímu hrdinovi (vězňovi 849) plno nepříjemných nástrah.

Co jste možná nevěděli: Hra běží na pro ni vyvinutém Unreal Enginu, který od té doby ušel dlouhou cestu a v současné době patří mezi vůbec nejoblíbenější vývojářské nástroje počítačových a konzolových her! 

Na zadek si už z grafiky dneska asi nikdo nesedne, ale hra má stále své kouzlo

Counter-Strike (Half-Life)

V našem výčtu samozřejmě nesmí chybět ani jedna z nejhranějších počítačových her současnosti – legendární Counter-Strike. Její jádro tvoří multiplayerové přestřelky mezi policisty a teroristy na stovkách různých map v čele s ikonickou de_dust2. Aktuálně v popularitě mezi hráči dominuje verze CS:GO, nicméně prapůvod této série sahá do dřívějších let, konkrétně do roku 1999. Právě tehdy se Counter-Strike objevil jako modifikace hry Half-Life. Toto spojení vydrželo dodnes, akorát s tím rozdílem, že aktuální verze vychází již z enginu Half-Life 2.

Co jste možná nevěděli: V roce 2017 si švédský tým Fnatic odnesl z nejprestižnějšího turnaje ve hře Counter-Strike (WESG) výhru 800 tisíc dolarů. 

Pokud vám nic neříká jméno de_dust, nemůžete se považovat za znalce FPS
Témata článku

Podobné články

Komentáře