Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

Nový Xbox One – Co o něm zatím víme?

V roce 2019 je asi jasné, že odhalení nových konzolí Playstation a Xbox je na spadnutí. Konzole tento rok oslaví 7 let na trhu, což samo o sobě je důvod k přechodu na novější technologii, ale je třeba si také uvědomit, že jak Playstation 4, tak zejména Xbox One byly výkonově poddimenzované, což se začalo ukazovat už asi druhý rok od vydání, kdy konzole, které byly na začátku svého životního cyklu už citelně ztrácely na PC.

Sony i Microsoft se rozhodli situaci řešit uvedením výkonějších verzí, což se ukázalo jako trefa do černého. Kdo chtěl hezčí grafiku, ten si připlatil, kdo chtěl ušetřit, mohl levnější verze konzolí pořídit za zhruba polovinu ceny výkonější verze.

Nikdo by se tedy nemohl divit, kdyby se této strategie firmy přidržely i u nadcházející generace. Minimálně pro Xbox je velmi pravděpodoné, na základě dostupných informací, že se bude prodávat ve dvou výkonnostních verzích.

První informace

Úplně první informace o tom, že Microsoft pracuje na nástupci Xbox One jsme dostali od Phila Spencera, načelníka divize Xbox, když řekl účastníkům E3 2018, že nová konzole – respektive nové konzole jsou ve vývoji: „Náš tým inženýrů je plně ponořen do vývoje další generace Xbox konzolí, na kterých se odrazí naše odhodlaní zase jednou nastavit laťku konzolovému hraní.“

Téměř ihned po Philově oznámení na internetu začaly svým životem žít nejrůznější spekulace. Vědělo se, že kódové označení nového Xboxu je Scarlett, dokonce už bylo i jasno o hrách, které spolu s konzolí vyjdou: The Elder Scrolls 6, Cyberpunk 2077 a Halo Infinite.

Herní novinář Jason Schreier se pro portál Resetera vyjádřil ve smyslu, že Sony i Microsoft u svých nových konzolí chtělí překonat hranici 10,7 TF – pro představu, nejvýkonnější konzole dneška, Xbox One X má výkon 6 TF. Vzhledem k tomu, co už víme o Playstation 5 je výkon vyšší než 10 TF u obou konzolí velmi pravděpodobný.

Podle dostupných (a nepotvrzených!) informací by měly vyjít dvě varianty nového Xboxu s kódovými označeními Lochart a Anaconda.

Lockhart

By měla být méně výkonná varianta, něco jako dnes známe Xbox One S. Měla by nabídnout nejlepší poměr mezi cenou a výkonem, s tím, že bude cílit na mainstreamové publikum, které chce hrát nové hry, ale nechce za to platit prémiovou cenu.

Co se týče parametrů, CPU by měl být custom čip od AMD založený na platformě 7 nm Zen2. Spekuluje se o 12 GB GDDR6 RAM a 1TB NVME + 1GB SSD. O grafiku by se měl starat integrovaný čip založený na architektuře AMD Navi GPU, s teoretickým výkonem 4 a více TF.

Anaconda

Dle dostupných informací by měla výkonnější verze s kódovým označením Anaconda (ekvivalent dnešního Xbox One X) výkonnostně méně výkonný model Lochart úplně přebít. CPU by mělo být stejné pro obě konzole, ale to, kde se bude lámat chleba je GPU. Anaconda má mít custom Navi čip od AMD, který bude ale daleko výkonnější než ten u modelu Lochart. Dočkat bychom se prý mohli až 12 a více teraflops. A to už je na konzoli opravdu slušný výkon (zhruba dvojnásobný výkon jako má konzole Xbox One X). Spolu s výkonným grafickým čipem by měla být konzole osazena 16 GB GDDR6 RAM pamětí. Úložiště by měly být stejné pro obě konzole. Narozdíl od verze Lochart by měla mít Anaconda klasickou optickou mechaniku.

Cena konzolí

Vzhledem k tomu, že Microsoft (narozdíl od Sony) zatím žádné oficiální informace ohledně nových konzolí do světa nevypustil (kromě toho, že na nich pracují a že budou super), ceny, které kolují po internetu, je třeba brát s velkou rezervou. Nicméně ze zkušeností z minulých launchů nových konzolí vypadá docela pravděpodobně, že by výkonnější verze, tedy Anaconda, mohla stát kolem 500$ při uvedení na trh, méně výkonná Lockhart pak tipujeme, že bude mít cenovku někde kolem 300$. Samozřejmě na českém trhu budou ceny kvůli clům atp. trochu jinde.

 

Zdroje: VG247.com

Témata článku

Podobné články

Komentáře