Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

PS3 vs. XBOX 360 – Výsledky srovnání (1/2)

Ze srovnání vyplynulo, že obě konzole mají své přednosti v trochu jiné oblasti a jsou zaměřeny na uživatele s jinými prioritami. Ve článku si obě konzole představíme a popíšeme jejich využitelnost v roli domácího multimediálního centra.

Přestože jsou již tyto takzvané „next-gen“ herní konzole na trhu nějaký ten pátek, stále se najde mnoho hráčů, kteří uvažují o přechodu na jednu z nich a nemají dokonale jasno v tom, co jim které herní zařízení nabídne a v čem je která z konzolí lepší. Náš magazín se tedy rozhodl publikovat jakési shrnutí všech možných srovnávacích testů, které byly do dnešního data provedeny. Nebudu se zde zabývat konzolí Nintendo Wii, která se přece jen zaměřuje na trochu jinou cílovou skupinu než zbylé dvě konzole. V této části článku si obě konzole představíme a popíšeme jejich využitelnost v roli domácího multimediálního centra.

Představení herních zařízení

Nejprve si pojďme obě zařízení představit a popsat si jejich hardwarovou výbavu.

Sony PlayStation 3

Jako první si vezmeme na paškál herní stanici od firmy Sony, tedy PlayStation 3, zkráceně PS3. Ta navazuje na tradici PlayStation série, kterou Sony začala vyrábět již v roce 1994, a ponechává si především tradiční design ovladače („gamepadu“), který je pro PS typický. Hardwarová výbava PlayStation 3 je výborná, konzole dostala do vínku čip založený na procesoru Cell, který je složen z jednoho hlavního „PowerPC“ jádra (PPE), taktovaného na frekvenci 3,2 GHz. Tomuto jádru sekunduje šest připojených procesorů, označovaných jako SPEs, Synergistic Processing Elements. Další SPE se stará o chod operačního systému a ochranám her. Osmá SPE není připojena a slouží ke zvýšení výtěžnosti výroby – pokud jedna SPE nefunguje, není třeba vyměňovat celý čip.

Operační paměť má velikost 256 MB.

Procesorové jednotce sekunduje grafická karta společnosti nVidia, taktovaná na 500 MHz s pamětí 256 MB, která využívá jedno z připojených jader procesoru.

Teoretický maximální výkon je vyšší u PlayStation 3, ovšem rozdíl není nijak markantní a výsledná kvalita grafiky záleží na konkrétním titulu.

Výtečnou konektivitu zajišťuje rozhraní HDMI, kterým lze přenášet současně obraz i zvuk v maximální kvalitě a které podporují všechny nové ploché televizory. Pro propojení se zvukovým zesilovačem například od domácího kina je k dispozici optický kabel. PlayStation 3 je vybaven čtečkou paměťových karet, která zvládá formáty CompactFlash (CF), Secure Digital (SD)/ Mini SD a MemoryStick Pro (MS Pro). Vnitřní paměť PlayStation 3 je tvořena pevným diskem, jehož velikost se odvíjí od edice konzole.

PlayStation 3 má jasnou výhodu v použité optické mechanice. Firma Sony totiž implementovala do své konzole technologii Blu-Ray, která je dnes výhradním médiem pro distribuci originálních filmů v HD rozlišení. Kromě herní stanice tak může PlayStation 3 plnit rovněž roli domácího multimediálního centra – s přehráváním multimédií si poradí znamenitě. Zvládá také média DVD a CD ve všech verzích.

PlayStation 3 je vybaven bezdrátovými technologiemi Wi-Fi a Bluetooth. Ta první slouží pro připojení k domácí síti, k přenosné kozoli PlayStation Portable či k Internetu, zatímco přes Bluetooth se PlayStation 3 připojuje k bezdrátovým ovladačům (nemusíte jimi mířit přímo na konzoli) nebo dokonce k bezdrátovým sluchátkům či headsetu.

Xbox 360

Xbox 360 je postaven na tříjádrovém procesoru zvaném „XCPU“, jehož každé jádro je taktováno na 3,2 GHz. Spolupracuje s 10MB velmi rychlou systémovou pamětí. Grafická karta je od firmy ATI a je taktována shodně jako nVidia v PlayStation 3, tedy 500 MHz. Velikost grafické paměti je 512 MB.

Na počátku výroby se Xbox 360 potýkal s konstrukční vadou, která působila poruchovost až 20 %. Ta byla odstraněna s počátkem výroby verze Elite.

Konektivita konzole Xbox 360 je slabší než v případě PlayStation 3, konzole od Microsoftu totiž nedisponuje HDMI rozhraním. Nejkvalitnější přenos obrazu je v tomto případě analogový YUV výstup, jehož kvalita je sice velmi dobrá, ovšem s HDMI nelze srovnávat. Naopak nabídne, stejně jako konkurence, digitální vedení prostorového zvuku pomocí optického kabelu.

V základu nenabízí Xbox 360 ani HD-DVD mechaniku, kterou lze dokoupit samostatně a připojit skrz jeden ze tří USB portů. Interní mechanika Xbox 360 umí číst jen CD a DVD všech typů, hry jsou distribuovány na DVD-DL, tedy dvouvrstvých DVD.

Xbox 360 je rovněž možné připojit k síti, nemá však v základu Wi-Fi adapter. Po připojení k síti začne spolupracovat s počítačem, na němž je nainstalován operační systém Windows XP Media Center Edition nebo Windows Vista či Windows 7, vybavené tímto softwarem. Propojením těchto dvou zařízení získáte špičkové multimediální centrum.

Výhodou Xbox 360 je vyjímatelný box s pevným diskem, který je tak snadno přenositelný. Kapacita disku se odvíjí od edice konzole.

Která se více hodí jako domácí multimediální centrum?

Nyní již víme o konzolích takřka vše z hlediska použitého hardwaru. Ale jak jsou na tom se softwarovou vybaveností?

Přehrávání hudby z CD

Obě konzole je možné použít jako plnohodnotnou náhradu za CD přehrávač. S přehráváním hudby si obě poradí výtečně, obě dvě navíc umí hudbu z CD uložit na pevný disk. V tomto ohledu je na tom lépe PlayStation, který umožňuje nastavit formát a datový tok záznamu (podporované formáty jsou MP3, AAC a ATRAC, u všech lze podrobně nastavit bitrate: AAC 80-320, MP3 96 – 320, ATRAC 48 – 352), zatímco Xbox 360 dokáže hudbu uložit jen jako MP3 soubor o datovém toku 192kbps. Přehrávání těchto formátů je samozřejmostí. Obě konzole zobrazují při přehrávání souborů popisky, které si automaticky stahují z databáze. PlayStation 3 umožňuje hudbu převedenou z CD přesunout například na připojený MP3 přehrávač.

U obou konzolí je pro ovládání přehrávače nutné mít zapnutý televizor.

Přehrávání DVD

Ohledně přehrávání DVD jsou na tom obě konzole podobně. Xbox 360 má výhodu v dodávaném ovladači, jímž se DVD přehrávač ovládá lépe než ovladačem PlayStation 3. Kvalitou obrazu se řadí ke střední třídě DVD přehrávačů, zvuk je u obou velmi kvalitní. Problém oběma konzolím nedělají ani neoriginální média.

Přehrávání komprimovaného videa

Ani u jedné z konzolí není podpora přehrávání komprimovaných video souborů na úrovni, která by se dala označit za vynikající, ovšem zároveň toho lze u obou dosáhnout bez větších investic. O tom ale až dále. Standardně PlayStation 3 podporuje formáty H.264, MPEG4 SP a AVC (AAC LC), MPEG 1 a 2, MJPEG a AVCHD. Samozřejmě zvládá 720p, 1080i i 1080p HD rozlišení. Na první pohled je však vidět, že ve výčtu chybí nejpoužívanější formáty současnosti, tedy DivX a XVid.

Xbox 360 je na tom ještě hůře – dokáže přehrávat jen Microsoft WMV, tedy firemní formát. I Xbox zvládá 720p a 1080p/i HD rozlišení na jedničku. A tady přichází to předesílané „ale“. Obě konzole se dokážou proměnit v plnohodnotné multimediální centrum, ovšem každá jiným způsobem.

U Xbox 360 stačí propojit konzoli s počítačem se systémem Windows Media Center. Poté je skrze Xbox 360 možné přistupovat ke všem funkcím tohoto systému, tedy včetně přehrávání jakéhokoliv videa.

Oproti tomu PlayStation 3 je připraven pro nahrání operačního systému Linux. Potom se z PlayStation 3 stává velmi výkonný počítač se vším, co k tomu patří.

Přehrávání HD videa z originálních médií

Již jsem zmínil podporu HD rozlišení při přehrávání komprimovaného videa, ovšem důležitá je i podpora tohoto formátu z médií, na nichž je běžně dodáván.

Tady lze jednoznačně říci, že Sony deklasuje Microsoft pouhým použitím technologie Blu-Ray. Ta se totiž stala majoritním médiem pro distribuci filmů ve vysokém rozlišení. Navíc Xbox 360 nemá v základu mechaniku přehrávající HD-DVD, kterou je nutné samostatně dokoupit.

Co se kvality výstupu týče, u PlayStation 3 se projevuje výhoda v použití HDMI kabelu. Výsledný obraz i zvuk jsou vynikající, zvláště pokud přihlédneme k faktu, že PlayStation 3 je nejlevnějším Blu-Ray přehrávačem na trhu. Ovšem je třeba uznat, že Xbox 360 rovněž přehrává filmy z HD-DVD v HD rozlišení ve výborné kvalitě, avšak nízký počet titulů na tomto médiu ho sráží. V dalším článku se podíváme na to, která z kozolí je lepší pro hraní her a která má nižší spotřebu.

Podobné články

Komentáře