Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

PS3 vs. XBOX 360 – Výsledky srovnání (2/2)

V předchozí části článku (PS3 vs. XBOX 360 1/2) jsme si představili obě konzole po stránce hardwarové vybavenosti a porovnali jejich použitelnosti v roli domácího multimediálního centra. Ze srovnání vyplynulo, že obě konzole mají své přednosti v trochu jiné oblasti a jsou zaměřeny na uživatele s jinými prioritami.

Pokud se zajímáte o zařízení, které vám samostatně plnohodnotně zastoupí domácí multimediální centrum a nabídne velmi dobrou podporu pro přehrávání videa i hudby (a také Blu-Ray přehrávač), je pro vás Sony PlayStation 3 nejlepší volbou.

Naopak pokud pro vás prioritou hraní her a z doplňkových funkcí si vystačíte s přehráváním hudby a videem ve formátu WMV, pak je pro vás jasným favoritem levnější konzole od Microsoftu. Ovšem je třeba počítat s tím, že pokud budete kdykoliv později chtít od svého Xbox 360 něco více, je třeba zajistit propojení s klasickým PC nebo notebookem, vybaveným systémem Microsoft Windows Media Center.

A současný provoz PC samozřejmě významně navýší spotřebu celé sestavy, což může být při náruživém sledování filmů dosti znát na účtu za elektřinu. A vůbec, pojďme se tedy podívat, které ze zařízení je energeticky úspornější.

Spotřeba elektřiny

Možná si to leckdo neuvědomuje, ale herní konzole jsou velmi výkonná zařízení se špičkovým hardwarem, který však také potřebuje patřičně „nakrmit“. Přestože se výrobní technologie čipů a pamětí stále vyvíjejí (zmenšuje se jejich velikost a tím i spotřeba elektrické energie), což je patrné i na srovnání obou konzolí, stále se ještě jejich spotřeba nedá považovat za zanedbatelnou.

Leckdo se odvážně pouští do srovnávání herních konzolí a obdobně výkonných herních počítačů, v němž konzole jasně vítězí, neboť příkon herní počítačové sestavy PC se pohybuje běžně přes 300 W. Ovšem zapomínají na jednu důležitou věc – jako zobrazovací médium neslouží konzolím monitor, ale podstatně „žravější“ televizor. A průměrný příkon tohoto zařízení se pohybuje v rozmezí od zhruba 100 W do 250 a více W, v závislosti na zobrazovací technologii, stáří a úhlopříčce.

Teď už ale ke spotřebě samotných konzolí. Dopředu prozradím, že v tomto srovnání vítězí konzole Xbox 360, čímž se potvrzují spekulace o náročnosti multiprocesorové koncepce Sony. Ovšem PlayStation 3 nabídne v základu třeba Wi-Fi nebo Blu-Ray mechaniku, což se patrně na spotřebě také projeví. Tady jsou čísla, která hovoří jasně pro Xbox 360:

Měřená hodnota/Zařízení PlayStation 3 Xbox 360
Spotřeba v režimu Stand-by (W) 1 1
Průměrná spotřeba (W) 150 118
Krátkodobá maximální spotřeba (W) 153 120

Tolik tedy ke spotřebě elektřiny, nyní si zkusme zodpovědět otázku, která z konzolí je lepší jako herní zařízení.

Hraní her

V první polovině tohoto srovnání byla rozebírána výkonnost obou zařízení a jako papírový vítěz z tohoto srovnání vyšel Sony PlayStation 3. Ovšem jak bylo řečeno, jde jen o surový výkon, který nemusí být úplně směrodatný, neboť velmi záleží na schopnostech vývojářů ten který titul optimalizovat.

Zaměříme se tedy na podporu her, přičemž roli budou hrát nejvýznamnější herní tituly, které jsou vydávány exkluzivně pro jednu z kozolí. Pro přehlednost budou hry rozčleněny podle žánrů.

A začneme pěkně od A, tedy nejlepší adventura pro obě konzole.

Tady nelze začít ničím jiným, než fenomenálním titulem, který způsobil v loňském roce obrovský poprask a zvednul prodeje konzole od Sony – božský Uncharted II: Among Thieves. Dalším výtečným titulem vyšlým exkluzivně pro Sony PlayStation 3 je Heavy Rain. A konečně nekonečná série se sličnou Larou Croft – Tomb Rider.

Xbox 360 oproti PlayStation 3 mnoho dobrých her z tohoto žánru nenabízí, v nabídce naleznete pouze některé z dílů zmiňované série Tomb Rider.

Akčních her je na trhu habaděj, obě konzole mají co nabídnout. U Xbox 360 je to notoricky známé Hallo 3 nebo série Gears of War, a také Alone in the Dark.

U Sony zase nechybí antická akce God of War, Killzone, pro pamětníky Half Life 2.

V kategorii RPG jsou na tom obě konzole zhruba stejně, jen Mass Effect 2 na PlayStation 3 chybí.

Stejně tak se to má s nabídkou sportovních titulů, ať už jde o fotbal, hokej či olympijské hry, vše si vychutnáte na obou konzolích.

Stratégové nebudou příliš nadšeni, protože strategie se prostě pro konzolové hraní příliš nehodí. Ovšem Xbox 360 je na tom přece jen trochu lépe, nabízí Command And Conquer: Red Alert 3, nebo Halo Wars.

V poslední kategorii, závodních hrách, proti sobě stojí především dva nesmiřitelní rivalové – Gran Turismo na straně PlayStation 3 a Forza Motorsport u Xbox 360. Nabídka arkádových titulů je prakticky rovnocenná a navíc je jich tolik, že si snad vybere každý.

Tolik tedy herní srovnání. Nebudeme vyvozovat žádné závěry, jak je vidět, až na pár výjimek najdete takřka všechny hry jak pro Xbox 360 tak pro PlayStation 3. A nakonec jedna rada – pokud neexistuje titul pro vaši konzoli, můžete si jej většinou zahrát alespoň na PC.

Další funkce

Oba výrobci udělali významný krok směrem k digitální distribuci multimediálního obsahu (neboli nakupování hudby, filmů a her přes internet, kdy si požadovaný obsah po zaplacení přímo stáhnete), a proto obě konzole nabízí připojení k místní síti a Internetu. U PlayStation 3 je to možné realizovat buď klasicky kabelem, nebo Wi-Fi adapterem, který je zabudovaný v konzoli. U Xbox 360 byste ho hledali marně, dá se však přikoupit.

Připojení k Internetu slouží samozřejmě také k hraní online a chatování s hráči, avšak obě firmy nabízejí i své vlastní e-shopy přístupné z konzolí – Playstation Home a Playstation Store u Sony a XBox Live u Microsoftu. Jsou zaměřené (jak jinak) na hry a hudbu. Sony PlayStation 3 navíc nabízí integrovaný webový prohlížeč, který v Xbox 360 nenaleznete.

Závěr

Tak, a to je vše. Pevně věříme, že vám náš článek pomohl zorientovat se v záplavě funkcí a využití, které obě zařízení nabízejí. Koupí jednoho z nich určitě neuděláte chybu, jak PlayStation 3, tak Xbox 360 totiž prokážou nenáročnému uživateli, který chce jen hrát hry, prakticky stejnou službu. A těm náročnějším snad při výběru pomůže tento článek.

Podobné články

Komentáře