Stiskněte enter pro zobrazení výsledků nebo esc pro zavření.

TOP 3 nejlepší grafické karty: Jaro 2019

Posun v technologiích a hlavně splasknuvší krypto bublina srazily ceny grafických karet na úplné dno. Pokud nad nákupem nového železa uvažujete, pravděpodobně byste s tím neměli moc otálet, vzhledem k tomu, že Bitcoin od svého propadu za posledních 6 měsíců narostl téměř o 100 % a začínají se objevovat spekulace, že ceny grafických karet může vlivem obnovené těžební mánie vyletět do astronomických výšin, kde byla ještě loni.

Je dost možné, že máme posledních několik týdnů na to využít přeplněné sklady výrobců a nakoupit nové grafické karty za výprodejové ceny. Vybrali jsme pro vás TOP3 nejlepší úlovky tohoto jara přičemž jsme se snažili vybrat to nejvýhodnější z low-endu, střední třídy a „high-endu“. Pravdou ale je, že byť Sapphire Pulse RX 570 je za 3 200 Kč, svým výkonem nejde o low-end, což uvidíte sami.

Pro lepší přehlednost jsme se snažili hned na začátku popsat, na co se danná karta podle nás hodí, aby byly rozdíly jasné na první pohled. Vyhnuli jsme se detailnímu technickému popisu, protože toho je po internetu všude dost a myslíme si, že při rozhodování většině čtenářů nijak nepomůže si přešít, že karta má 1920 CUDA jader a propustnost paměti 336 GB/s.

 

Sapphire Pulse RX 570 ITX 4GD5

Kartu si kupte pokud: Hledáte co nejlepší poměr mezi cenou a výkonem

Detaily ve hře: U FullHD většinu her zvládne na maximální detaily při 60 FPS, pro 1440p už budete muset detaily ubrat

Vhodná na rozlišení: 1080p, 1440p

Aktuální cena:

Sapphire Pulse RX 570 ITX 4GD5 lze bez nadsázky označit jako nejvýhodnější koupi tohoto jara. Plnohodnotná grafická karta pod 4 tisíce korun byla ještě v nedávné době úplné sci-fi, o kterém jsme si mohli nechat tak maximálně zdát. Navíc, pokud byste tuto kartu kupovali před rokem, museli byste si připravit téměř 10 000 Kč. Jestli jste dosud neměli rádi kryptoměny, jen tento cenový pokles je důvod změnit názor.

RX 570 patří svým výkonem do střední, až vyšší střední třídy. Srdcem této karty je čip Polaris GCN 4. generace, který tepe frekvencí 1 244 MHz, frekvence grafické paměti je pak nastavena na 1 500 MHz, což je zhruba o 1 000 MHz méně, než u referenčních modelů. Toto podtaktování je z důvodu menší velikosti grafické karty a očekávanému osazení do menších skříní. Skrátka a dobře, vyšší frekvence znamená více tepla. Pro hračičky a majitele větších skříní s výkonným chlazením je to ale příležitost si u grafických pamětí frekvenci trochu zvednout. Údajně je možné drobným přetaktováním této grafické kartě zvednout výkon až o 12 %. Pokud se pro přetaktování rozhodnete, počítejte ale s tím, že přijdete o záruku.

Pokud se rozhodnete pro tuto kartu, můžte očekávat stabilních 60 FPS při téměř všech hrách na maximální detaily v rozlišení FullHD. Díky 4 GB grafické paměti je možné hrát také ve vyšším rozlišení, ale nešli bychom výše než nad 1440p. V tomto rozlišení ale karta dokáže nabídnout celkem slušný výkon, například takový Battlefiled V v rozlišení 2560×1440 vzvládne karta utáhnout na zhruba 50 FPS! Nicméně primární určení karty je FullHD hraní. Na vyšší rozlišení jsou tu karty za pětinásobek ceny.

Pro ukázku jak na kartě běhají některé hry se podívejte na toto video:

PALIT GTX 1660 Ti StormX 6 GB

Kartu si kupte pokud: Zatím hrajete ve FullHD ale už pomalu pokukujete po QHD monitoru

Detaily ve hře: U FullHD maximální úroveň detailů, QHD už bude potřeba některé detaily snížit

Vhodná na rozlišení: 1080p, 1440p

Aktuální cena:

 

Pallit GTX 1660 Ti není pěkná karta na pohled, buďme upřímní. Pokud hledáte něco do své průhledné skříně, tahle karta asi velkou parádu neudělá. Co ale zvládá perfektně je výkon ve hrách, kterého má, navzdory své cenovce, na rozdávání.

Pokud hrajete ve FullHD rozlišení, pravděpodobně nenajdete žádnou současnou hru, kterou byste nemohli nastavit na maximální úroveň detailů. Karta si dokonce dobře poradí i s hrami ve větším rozlišení, ale tady už si s úrovní detailů budete muset trochu pohrát. Je tedy na každém rozhodnout se, co je pro něj u grafické karty důležitější: vzhled, nebo perfektní poměr mezi cenou a výkonem.

Svým výkonem je karta někde na úrovni GeForce GTX 1070 , spíše je o něco výkonější. Oproti své levnější variantě GTX 1660 s DDR5 pamětí je GTX 1660 Ti vybavena výkonnějším typem DDR6. Bohužel příznivá cena s sebou nesla nutnost udělat kompromisy, a tak zde nehledejte podporu nejnovějších technologií jako Ray-Tracing atp. PALIT se zaměřil na to dát hráčům co nejlepší výkon za dostupné peníze a to se jim povedlo na jedničku.

Karta dobře odvádí teplo, úroveň hluku je také v normálních hladinách + když k tomu přidáme kompaktní rozměry nelze kartu nedoporučit.

Pokud vás zajímá, jak si karta vede ve hrách, mrkněte na video:

MSI GeForce RTX 2060 Ventus 6G

Kartu si kupte pokud: Pokud jste nadšenec do nových technologií a líbí se vám Ray-Tracing

Detaily ve hře: U FullHD maximální, 1440p maximální u většiny her, 4K je třeba si trochu pohrát s nastavením

Vhodná na rozlišení: 1080p, 1440p, částečně 4K

Aktuální cena:

 

Ventus RTX 2060, zatímco jde stále o cenově dostupnou kartu, je už vybavena celou řadou High-End funkcí, jako je Ray-Tracing – karta je osazena 30 RT jádry, což ji dává výkon 5 Giga Rays pro mapování Ray-Tracingu a je vybavena také 240 Tensor jádry, které ji dávají teoretický výkon 52 TFLOPS deep learning – technologie známá jako Deep Learning Super Sampling (DLSS), která napomáhá vyššímu výkonu ve hrách.

Bohužel v současné době real-time Ray-Tracing a DLSS dokáží využít naplno jen dvě hry: Battlefield V a Metro: Exodus. Zatím se tedy jedná o novou technologii, kterou trh teprve začíná adaptovat, ale vzhledem k leaknutým informacím o nových konzolích Playstation 5 a novém Xboxu, které mají podporovat Ray-Tracing, dá se předpokládat, že tato technologie bude zakrátko mainstream. Zatím se ale jedná a featuru, kterou jentak někdo nemá.

Pokud vás zajímá, jak Ray-Tracing vypadá, mrkněte na video:

Svým výkonem je karta po většinu času na úrovni GTX 1080, s tím, že nabízí celou řadu novinek jako je podpora DLSS, Ray-Tracing a NGX Neural Graphics Framework.

Pro představu, jak karta běhá ve hrách mrkněte na video:

 

Témata článku

Podobné články

Komentáře